Anasayfa » İslamiyet

İnternetten Mp3 Yada Video İndirmek Günah Mı?

23 Nisan 2012
reklamlar

İnternetten Mp3 Yada Video İndirmek Günah Mı? İnternet üzerinden video,film,müzik veya dizi indirmek caizmi arkadaşlar bu konuyla ilgili sizlere bir takım bilgiler aktarmaya çalışacağız.

Tabi ki aslında illegal bir iş olduğu için öncelikle bu durumu doğru bulmadığımızı belirtelim.. Kesinlikle orjinal ürünleri satın alınız. KORSANA hep birlikte HAYIR diyoruz..

Soru

İnternetten indirdiğimiz ya da arkadaşlarımızdan kopyaladığımız mp3 formatlı ilahi, film vb şeylerin hükmü nedir?

Ticaret kastı olmaksızın bir tane kopyalamak dinen haram değildir Ancak kanunlarına göre yasaklanmışsa kanunlara uymak gerekir Bu sebebten tavsiye etmiyoruz.

Ticaret kastı olmaksızın CD kopyalamak neden caiz görülüyor? Biz korsan cd almakla bunun ticaretini yapanlara destek olup suçlarına ortak olmuyor muyuz? Sonra program veya filmi hazırlayanların emeğine saygızılık etmiyor muyuz?

Teyp, video kasetlerinin, mp3 ve cd’lerin de telif hakkı vardır Bunlarda eser olduklarına göre, eser olmaları bakımından bunlar için de telif hakkı vardır.

Ancak ticaret kastı olmaksızın tek bir kaset, video, cd veya vcd çekimi söz konusuysa, iş değişir Örfen buna bir şey denmez.

Ticaret yapmak maksadıyla külliyetli bir miktarda çoğaltma olmuşsa telif ücreti ödemeye tabi olur..

(Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar I)
İnternetten Mp3 Yada Video İndirmek Günah Mı? yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>