Anasayfa » İşletim Sistemleri

Sanal Makine de Windows 8’i deneme kılavuzu – rehberi

2 Ekim 2011
reklamlar

Sanal Makine de Windows 8’i deneme kılavuzu – rehberi – Windows 8’i merak edenler için harika bir rehber daha sanal makine üzerinden çok rahat bir şekilde yükleme yapabilir. İşletim sistemi sisteminiz de yüklüymüş gibi rahatlıkla kullanabilirsiniz. İşte bunun için tek yapmanız gereken aşağıdaki yazının devamını okumaktır..

Öncelikle,

– Virtualbox‘u indirip yükleyiniz. Hemen ardından,

– Windows 8 Developer Preview’u indirmek (x86 sürümünü) indirin..

Donanımsal olarak Sanallaştırma Teknolojisini destekleyen bir işlemciye ihtiyacınız var. Birçok modern işlemci, bu işleve sahiptir (kontrol etmek için işlemcilerinizin belgelerine bakabilir veya bu MS aracını kullanabilirsiniz). BIOS ayarlarınızdan sanallaştırma (Virtualization) ayarını etkinleştirmeniz gerekebilir.

Kurulumda Windows 8′in 32-bit (x86) sürümünü kullanacağız. VirtualBox’u yüklediyseniz (veya güncellediyseniz) ve ilgili .ISO dosyasını indirdiyseniz kolları sıvayabiliriz.
Win 8 için yeni VirtualBox oluşturma

20110920171328 Windows 8i VirtualBoxta deneme kılavuzu | Sanal makinede Windows 8

VirtualBox’da sanal makine oluşturmak oldukça kolay. VirtualBox’u açın ve Machine > New komutunu verin. Next’e basın ve yeni sanal makinenizin adını verin; ardından işletim sistemi türünü Microsoft Windows / Windows 7 olarak seçin.

Sonraki adımda sanal makineye atayacağınız RAM miktarını belirleyeceksiniz. En az 2GB RAM atamanızı tavsiye ediyoruz. Sadece 1GB RAM atayarak da devam edebilirsiniz, ancak bunu sadece sistem RAM’iniz az ise yapın.
Sanal sabit diski oluşturma

Atayacağınız RAM miktarını seçtikten sonra yeni bir Sanal Sabit Disk oluşturmak isteyip istemediğiniz sorulacak. Burada varsayılan seçenekleri kullanacağız (Boot Hard Disk ve Create new hard disk).

Next’e tıkladığınızda Sanal Disk Sihirbazı çalışacaktır. İlk adımda depolama türünü seçmeniz gerekiyor. Burada sabit boyutu (Fixed-size storage) tercih edeceğiz, çünkü işler yolunda gitmezse sanal diskin şişmesini istemiyoruz.

20110920171930 Windows 8i VirtualBoxta deneme kılavuzu | Sanal makinede Windows 8

Microsoft, Windows 8 geliştirme sürümünün en az 16GB sabit disk alanına ihtiyaç duyduğunu söylüyor. Ancak boş alan sorunu çekmek istemediğimiz için sanal disk boyutunu 30GB olarak ayarlıyoruz. Burada 20GB’tan düşük bir boyut ayarlamanızı tavsiye etmiyoruz.

Sürücü boyutunu da belirledikten sonra özet bölümünü kontrol edin. Şimdi arkanıza yaslanıp yeni sanal sabit sürücünüzün oluşturulmasını bekleyebilirsiniz. Bu işlem 5-10 dakika veya daha uzun sürebilir.

Ana VirtualBox penceresine döndüğünüzde yeni oluşturduğunuzgirdiyi göreceksiniz. Yeni Windows 8 makinenizi seçin ve Ayarlar simgesine tıklayın (veya CTRL+S’ye basın).
20110920172436 Windows 8i VirtualBoxta deneme kılavuzu | Sanal makinede Windows 8
Sağ taraftan Sistem sayfasını açın. Sağ tarafta Motherboard sekmesinde IO APIC seçeneğini seçin (performansı artırmak için).Processor sekmesinde PAE/NX’i etkineştirin (bu da performansı artırmak için). Acceleration sekmesinde VT-x/AMD-V ve Nested Paging seçeneklerinin ikisinin de seçili olduğundan emin olun.

20110920172525 Windows 8i VirtualBoxta deneme kılavuzu | Sanal makinede Windows 8
Şimdi boot diskimizi bağlayarak Windows 8′i yükleyebiliriz. Ayarlar penceresinde sağ taraftan Depolama sayfasına gelin. BuradaDepolama Ağacında IDE Controller\Empty girdisine tıklayın. Depolama ağacının yanındaki öznitelikler bölümünde bulunan CD simgesine tıklayın.

Bir işlev menüsü açılacaktır. Bu menüdeki ilk seçenek olan Choose a virtual CD/DVD‘ye tıklayın. Açılan kutucukta Windows 8 .ISO dosyasının bulunduğu konuma göz atın (indirdiğiniz Windows 8 imaj dosyası) ve .ISO dosyasını seçin. Şimdi IDE Controller altında seçtiğiniz Windows 8 .ISO dosyasının adını göreceksiniz.

Ayarlar menüsünde yapacağımız ince ayarların hepsi bu kadar. Sağ alt köşedeki Tamam düğmesine basarak VirtualBox arayüzüne dönün.

da göründüğünden emin olun. Şimdi sağ tuş menüsündeki Başlat seçeneğine tıklayarak sanal makineyi çalıştırın.

Her şey yolunda giderse birkaç boot ekranı görecek ve ardından buekranla karşılaşacaksınız:

Bu ekrandaki seçenekleri düzenledikten sonra Next’e tıklayın. Sonraki ekranda “Install Now“a tıklayın. Geliştirici lisansını kabul edin veCustom installation seçeneğini (Upgrade yerine) seçin. Yükleme yapacağınız sabit diski seçin (sadece oluşturduğunuz diski göreceksiniz). Şimdi Windows 8′in yüklenmesini bekleyin.

20110920221343 Windows 8i VirtualBoxta deneme kılavuzu | Sanal makinede Windows 8
Windows 8 yüklendiğinde yapacağınız sadece birkaç özelleştirmekalıyor (bilgisayar adını, oturum adını seçmek ve dilerseniz Windows 8 yüklemenizi Windows Live hesabınızla eşleştirmek gibi). Bunları tamamladığınızda biraz beklemeniz gerekebilir. Sonunda Windows 8′inyeni Metro arayüzüyle karşılaşacaksınız:
20110920224151 Windows 8i VirtualBoxta deneme kılavuzu | Sanal makinede Windows 8.

Artık Windows 8′in geliştirici önizleme sürümünü kullanıyorsunuz. İşletim sistemi içerisinde dilediğiniz gibi gezinin ve tüm yeniliklerideneyin!
Sanal Makine de Windows 8’i deneme kılavuzu – rehberi yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>