Anasayfa » Sağlık-Cinsellik

Gebelikte Kahverengi Akıntı Ne Anlama Gelmekte?

29 Mayıs 2017
reklamlar

Gebelikte Kahverengi Akıntı Ne Anlama Geliyor? Vajinal kanama ilk üç aylık dönem içerisinde normal bir bulgu kesinlikle değildir. Hamilelik boyunca bütün gebelerin %20’sinde görülebilmektedir. Pek çok kişinin ifade ettiği şekilde üste görme olayı aslında bir adet görme biçimi değil, aksine daha düşük bir tehditidir. Kanamanın biçimi, süresi, miktarı ve rengi kadın doğum uzmanları için yönlendirici olmaktadır. Genellikte kanama, yani vajinal kanama başlamadan önce kasık ağrısı görülür.

Bu kural değildir ancak sık sık geçerlidir. İlk oluşan kanama sık sık kırmızı bir nokta olarak külotunuza bulaşır. Bunu sık sık kahverengi akıntılar izler. Rahimden boşalan kan vajina içerisinde beklerken vajinada bulunan mikroplar tarafından değişime uğratılır, sindirilir ve rengi kahverengiye dönüşür.
Bu beklenen bir olaydır. Kahverengi akıntı, kanamanızın oldukça az olduğunun bir ifadesidir. Ancak taze, akut kanamanız olmadığı anlamına gelmez. Bazen hamilelikte kanama hızla artar. Bu artış kanamanın tehlikeli olduğunun bir belirtisidir. Vajinadan parça düşürmeye başlamak ise düşük tehlinetin ciddi bir boyutudur.

Ancak kanama ile düşürülen her parça düşük olduğu anlamına gelmez. Düşen parça genelde kan pıhtısı da olabilir.Bunu anlamak için düşen parçayı akan suyun altına tuttuğunuzda dağılıp gidiyor ise bu onun kan pıhtısı olduğunu düşündürür. Ancak dağılmayıp daha açık renkli bir et parçasına dönüşüyor ise düşük başlamıştır anlamı oluşmaktadır.Vajinal kanama başladığı andan itibaren hemen kadın doğum uzmanının aramanız gerekir. Aşırı kanama olduğunda bebek esasen kaybedilmiş olabilir. Bebeğin canlı olduğunu görmeden rahim gevşeticilerle düşük olmasını engellemeye çalışmak hem tehlikeli hem de lüzumsuz bir çabadır. Mutlaka ultrasonografik kontrol yapılmalıdır.
Gebelikte Kahverengi Akıntı Ne Anlama Gelmekte? yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>