Anasayfa » Sağlık-Cinsellik

İştah Açma Yöntemleri Nelerdir ?

4 Haziran 2017
reklamlar

İştah Açma Yöntemleri Nelerdir ?
Günümüzün getirdiği teknolojinin iyice gelişmesi, ekonomik rahatlık, hareketsiz yaşam, zamansızlık, hazır beslenme gibi gereklilikler fazla kilo sorunu gibi iştahsızlık sorununa da yol açabiliyor. Bakıldığında açlık fizyolojik bir etmen iken iştah psikolojik bir etmendir. Yani sinir, stres, üzüntü gibi negatif ruh hali durumları; aşırı mutluluk, sevgi, sevinç gibi olumlu ruh hali durumları kişiye göre iştahsızlığa sebep olabiliyor. Bunun yanında iştahsızlık hayatın tamamında değil belli başlı dönemlerinde görülür. Fakat uzun süreli iştahsızlık durumları vücudun ihtiyacı olduğu halde beyne gönderilen sinyallerin bilinç altı tarafından engellenmesini dolayısıyla yetersiz beslenmeye bağlı olarak anemi, raşitizm, kas kasılması ve ilerleyen dönemlerde organ kayıpları gibi ciddi sağlık sorunları oluşabilir. Bu nedenle iştahsızlık fark edildiği anda hemen önüne geçilmeye çalışılmalıdır. Peki, iştah açma yöntemleri genel olarak nelerdir?

1. İşi kökünden çözmek isteyecek olursak öncelikle iştahsızlığın altında yatan psikolojik nedeni bulmalı ve gerekirse uzman bir psikoloğa danışmalıyız. Zaten en ilk başta yapmanız gereken uzman bir diyetisyenin bilgisine danıştığınızda sizi bir psikoloğa yönlendirebilir. Sorun bulunduktan sonra bunun üzerinde düşünmeli ve bu sorunu kafamızda bitirmeliyiz. Yani işin özü başta diyetisyen olmak üzere uzmanlardan yardım almak.

2. Özellikle çocuklarda sık görülen iştahsızlık, yemeğin görünümünden de kaynaklanabiliyor. Buna bağlı olarak yiyecekler hazırlanırken sunuma önem verilmelidir.

3. Eğer iştahsızlık görülen kişide uyku düzensizliği de varsa uyku düzene sokulmalıdır.

4. Yemeklerde baharat, sarımsak, limon; tatlılarda vanilya, tarçın, portakal gibi aroma vericiler kullanılarak zevke hitap etme amaçlanabilir. Böylece yemek yeme isteği oluşturulabilir.

5. Egzersize günlük olarak zaman ayrılmalıdır. Çünkü egzersiz vücuttaki depoları kullanacak ve vücudu yoracaktır. Böylece hem uyku düzene girebilecek hem de yemek yeme isteği doğacaktır.

6. Öğle ve akşam öğünlerine çorba ile başlanmalıdır. İlk başlarda az miktarda olan porsiyon büyüklüğü giderek arttırılmalıdır.

7. Öğün sırasında fazla su tüketiminden uzak durulmalıdır.

8. Şeker ve çikolata gibi iştah kapatan abur cuburlar tüketilmemeli, eğer istek çoksa yemeklerden önce tüketilmemelidir.
İştah Açma Yöntemleri Nelerdir ? yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>