Anasayfa » Sağlık-Cinsellik

Yaz Sıcaklarında Nasıl Beslenmeli?

5 Haziran 2017
reklamlar

Beslenmemize her dönem dikkat edeceğimiz gibi yaz sıcaklarında daha fazla özen göstermeli ve daha çok dikkat etmeliyiz. Yaz sıcaklarında terleme ile birlikte vücudun kaybettiği su eksiği giderilmeli çok yağlı ve ağır besinlerin ve yemeklerin tüketiminden kaçınılmalıdır.

Özellikle kırmızı et, aşırı derece hamurlu gıda ve tatlı besinlerin tüketimi kişiler için oldukça can sıkıcı sağlık sorunlarını beraberinde getirir ve yaz aylarında hazımsızlık ile birlikte tansiyon, şeker, kolesterol gibi birçok hastalığa da davetiye çıkarabilir.

Yaz sıcaklarında beslenme düzeninde ağırlıklı olarak sıvı gıdalar tercih edilmelidir. Öncelikle su tüketimi normal düzeyden biraz daha fazla olmalıdır. Gün içinde en az 1,5 litre su tüketimi olmalıdır. Bunun yanında soda ve ayran gibi sağlıklı besinlerin tüketimi de son derece uygundur.

Taze sıkılmış meyve suları da yaz sıcaklarında hem ferahlık hem sağlıklı bir günü size sunar. Yaz sıcaklarında ağır ve yağlı yemekler yerine hafif ve fresh besinler tercih edilmelidir.

Yaz salatası olarak adlandırılan mevsim yeşillikleri ile hazırlanmış taze bir salata öğle öğünü için oldukça doğru bir tercihtir. Tavuk, ton balığı yahut peynir ile servis edilebilir ve bu şekilde doyurucu bir öğün geçirebilirsiniz. Bunun yanında yaz sıcaklarında yoğurt ve ayran tüketimi de oldukça önemlidir.

Hem soğuk hem ferah hemde besleyici özellik taşıyan ayran ve yoğurt yaz aylarında kurtarıcınız olacak. Bu aylar da sıcak çorba yerine soğuk olarak servis edilen çorbalar tercih edilmelidir.

Bunun yanında akşam yemeklerinde zeytinyağlı yiyecekler ve haşlama usulü ile yapılan yemeklerin tercih edilmesi daha sağlıklı olacaktır. Kızartma gibi yiyecekler yaz sıcaklarında tüketilmemeli bunun yerine fırında pişirme yahut haşlama olarak yemekler hazırlanmalıdır. Şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir.
Yaz Sıcaklarında Nasıl Beslenmeli? yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>