Anasayfa » Sağlık-Cinsellik

Diz Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer

9 Haziran 2017
reklamlar

Diz Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer

Diz ağrısı oldukça karşılaşılan ağrı türlerinden birisidir. Özellikle ayakta çalışan bireylerin, kilolu bireylerin, ev-iş arası yolculuklarda uzun süre ayakta ve otobüste bekleyişlerin, yanlış ayakkabı seçimlerinin, uygun spor faaliyetlerinde bulunmamanın sonuçları olarak diz ağrısı ile karşılaşılmaktadır. Vücudumuzu taşıyan dizlerin yorulma anlarında ağrılı bir şekilde yoruldum tepkisi vermek oldukça normaldir. Yeteri kadar dinlemeyen dizlerin de elbette bir sınırı vardır ve bir süre sonlar sinyallerini vermeye başlayacaktır.

Bunların yanı sıra diz ağrılarıtravma kökenli veya romatizma kökenli de meydana gelebilmektedir. Örneğin bir darbe alan diz ağrılar geçtikten sonra tamamen iyileşti sanılabilir fakat daha sonra hiç beklemediğiniz bir zamanda tekrar nüksedebilir. Bu bağ yaralanmalı ise genellikle spor yapan kişilerde fazla görülmektedir. Futbolcuları çok ağır antrenmanları ve çok büyük bir sahada uzun süre koşmaları bir süre sonra dizlerde travma tik ağrılara sebep olabilmektedir. Bu durumlar ağrıların yanı sıra şişlik, eklemlerde ağrılar, diz kapağında ve dizin arka kısmındaki ağrılar olarak kendini göstermektedir. Öncelikle soğuk, bandaj ve dinlemeler ile başlanmalı ve devam eden dönemlerde sorun çıkarıyorsa doktora başvurulmalıdır.

Diğeri tendirit yani kiriş kılıfının iltihaplanmasıdır. Aşırı kullanımlarda ya da romatizmal sorunlarda karşılaşılan bir durumdur. Voleybol, basketbol gibi sıçrama gerektiren sporlarda genellikle karşılaşılır. Böyle bir durumda önce ağrı hafifletilmeli daha sonra uygun bir egzersiz ve fizik tedavi uygulanmalıdır.

Menüsküs yaralanmaları akut travma yada yaşlanmayla meydana gelebilmektedir. Diz, diz kapağı ağrısı, şişlikler ve kilitlemeler görülür. Soğuk, bandaj ve dinlemenin ardından gerekli durumlarda ameliyata başvurula bilinmektedir.

Bunlara ek olarak kese iltihapları, kıkırdak kırıkları, eklem faresi yani serbest cisim görülmesi, kemik dokunun canlılığını kaybetmesi, diz kapağı çıkığı gibi diğer durumlarda diz ağrılarına neden olabilmektedir.
Diz Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>