Anasayfa » Sağlık-Cinsellik

Diş İpi Kullanımı ve Faydaları

12 Haziran 2017
reklamlar

Gün boyunca çeşitli besinler tüketmekteyiz ve bundan dolayı dişlerimizin sağlığı için sadece fırçalamak yetmiyor. Sadece dış fırçalamak ağızdaki plakların %50 sini temizlediğini biliyor muydunuz? Bunun yanında diş kullanırsanız eğer bu oran %75’lere kadar çıkmaktadır. Yalnız dış ipi kullanmada doğru diş ipi ve doğru metodu kullanmanız gerekmektedir. Aksı takdirde dişetlerinize zarar vere bilirsiniz.

Diş İpinin Doğru Kullanımı

Öncelikle kendi diş etlerinize uygun bir diş ipi seçmeniz gerekecektir. Yapılması gereken ilk şeylerden biri yeterince ipin kullanılmasıdır. Yaklaşık olarak 40-45 cm ip koparılır. İpin büyük çoğunluğunu iki elin orta parmaklarına dolayınız. Kullanmanız için ortada 5-6 cm ip yeterli olacaktır.

Parmaklar arasında kalan dış ipini gergin bir şekle tutarak işaret parmağınızdan yardım alarak dişlerinizin arasına nazikçe yerleştiriniz. Dişlerin arasını nazikçe zikzak çekerek yavaşça hareket ettiriniz. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir hususta dış ipini diş etlerine temas ettirmemek gerekir. Aksı takdirde diş etlerinize zarar verebilir. İpliği tüm diş yüzeylerinde nazikçe gezdirin. İpin zorlamayın zorlama esnasında diş etine zarar verilebilir. Diğer dişe geçildiğinde ipin temiz kısmını kullanmanız gerekecektir.

Diş İpinin Seçilmesi

İki farklı diş ipi bulunmaktadır.

Naylon diş ipi: Diş aralığı geniş olan dişler için daha uygun ve hesaplıdır.

PTFE (tek filamanlı) diş ipi: diş aralığı daha sıkı ve hassas diş etlerine sahip insanlar için daha uygundur. Sadece diğer ipten biraz daha pahalıdır. Bu noktada kişi diş yapısına göre seçimini yapmalıdır. Diş aralıkları dizilimine göre kararını vermelidir.

Diş İpinin Kullanma Faydaları

Dişlerinizde oluşacak tartarı önler. Diş ipi doğru kullanıldığında dişler arasında plaka neden olan bakterileri temizlemeye yardımcı olur. Diş ipi kullanmak damak rahatsızlıklarına iyi gelmekle beraber çürüklerin önlenmesi ve kötü ağız kokusunu engellemede yardımcı olur. Bu alışkanlığı kazanmanız kalp rahatsızlığı riskini de önlemiş olur.
Diş İpi Kullanımı ve Faydaları yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>