Anasayfa » Sağlık-Cinsellik

Çocuklarda Dikkati Arttıran Beslenme Önerileri

13 Haziran 2017
reklamlar

Teknolojinin gelişmesi, tablet gibi elektronik oyunların yaygınlaşması, düzensiz beslenme ve uyku gibi son çağın olumsuz getirileri çocuklarda dikkat eksikliğine neden olabiliyor. Elektronik ortamda dikkat süreleri düşen çocuklar okuldaki dersleri ya da arkadaşları ile oynadıkları oyunlar gibi dikkat gerektiren aktivitelerde yeterince verim sağlayamıyor. Bu durumda çocuğunu doktora götüren veliler, çocuklarının dikkat bozukluğunu ilaçlarla düzeltirken beden sağlığını bozuyor farkında olmadan. Bunun yerine dikkati arttıran besinler gün içerisinde tüketilerek dikkat eksikliğinin önüne geçilebilir.

Ceviz

Cevizin yapılan bilişsel fonksiyon testlerinde; konsantrasyon, hafıza, düşünme hızı gibi fonksiyonlarda artış gösterdiği kanıtlanmıştır. Sinirleri uyararak gelişmelerini sağlaması beynin daha aktif çalışmasını sağlıyor. İçerdiği E vitamini hücrelerin yenilenmesini sağlayarak beyni genç tutuyor. Omega3, potasyum, B1, B2 ve C vitaminleri açısından da zengin olan ceviz dikkat arttırıcı besinlerin başında geliyor.

Balık

Omega3 ve çinko bakımından zengin olan balık çeşitleri zekayı geliştirerek konsantrasyonu arttırır. Beynin performansını geliştirir.

Sebze ve Meyveler

Mevsimine göre tüketildiğinde vücuda büyük fayda sağlayan sebze ve meyveler, vitamin ve mineral eksikliğinin yol açtığı dikkat eksikliği ve kronik yorgunluğunu tedavi edici niteliktedir. Aşırı şekerli hazır gıdalar yerine meyve ve sebze tüketilmesi, vücuda yüksek besin değeri sağlayarak beynin gerekli besin ihtiyacını karşılar. Bu da beynin gerekli fonksiyonda çalışmasına sebep olur.

Yumurta

A, D, B12 ve B gurubu vitaminleri açısından zengin olan yumurta, hafızayı açar ve vücuda gerekli enerjiyi gönderir. Ayrıca beyinsel sinyal aktarımı yapan tirozini de içinde barındırır.

Süt ve Süt Ürünleri

Protein açısından zengin olan süt ve süt ürünlerinin sahip olduğu yağ, beynin gelişimi açısından oldukça önemlidir.

Tahıllar

Tahıl ve tahıl ürünleri B6, B12 ve folik asit açısından zengin olduğu için hafızayı güçlendirir ve konsantrasyonu arttırır. Ayrıca kan akışının düzenli olmasını sağlar.

Su

Bol su içmenin bütün vücut için faydaları saymakla bitmez. Beyin için de bu durum böyle. Bol miktarda tüketilen su, beyin sağlığı için oldukça önem arz etmektedir.
Çocuklarda Dikkati Arttıran Beslenme Önerileri yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>