Anasayfa » Sağlık-Cinsellik

Adet düzensizliği neden olur

16 Haziran 2017
reklamlar

Adet dönemi normalde 28 günde bir olmalıdır. Fakat 21 günde ya da 35 günde görülen adetler de normal kabul edilir. Yani 21 günden daha kısa zamanda, 35 günden daha uzun zamanlarda görülen adetler, arka arkaya üç dönem adet görememek, kanamaların normalden az yada çok olması ve yedi günden daha uzun süren adet kanamaları bize düzensizliği gösterir. Peki bu düzensizliğin sebepleri nelerdir.

Adet düzensizliklerinin birçok sebebi olabilir. Gençlik dönemlerindeki düzensizlik sebebi ayrı, doğurganlık dönemindeki düzensizlik sebebi ayrı, menopoz dönemi düzensizliğin sebepleri ayrıdır.

Çocukluk döneminde genç kızlık dönemine geçişteki adar düzensizlikleri  hormonların daha düzene girmemesinden dolayıdır. 1-2 yıl içinde hormonlarla beraber adet de düzüne girecektir. Yine menopoz dönemindeki düzensizliklerin de sebebi hormonlarda meydana gelen değişmelerdir.

Belli dönemlerdeki hormonel değişmeler hariç düzensizliğin altında bir  sağlık sorunu olabileceği düşünülmeli ve doktora gidilmeli ve tedavisi yapılmalıdır. Örneğin 15-16 yaşında genç kız hala adet görmüyorsa muhakkak doktora gitmelidir.

Stres adet düzensizlerinin en başta gelen sebeplerindendir. Beslenme bozuklukları, aşırı egzersiz, obezite, aşırı kilo alma ve verme, aşırı zayıflık ve günlük hayatta rutinin dışına çıkma, rahim astarının kalınlaşması, rahim kanseri, tiroit sorunu, diyabet, östrojen takviyeleri, kan inceltici ilaç kullanımı, anti deparsalar da bu sebepler arasında sayılabilir. Doğum kontrol haplarının içindeki östrojen ve progestin hormonları içediği için adet düzensizliğine yol açar. Bu hapları bıraktıktan yaklaşık 6 ay sonra adet düzene girer.

Rahim içindeki polipler, miyomlar ağır kanamalara yol açabilir. Ağrılara neden olabilir.

Rahmin içinde olan ve ay adet kanaması ile atılan endometriyal doku  rahim dışında büyümesiyle adet düzensizlikleri oluşabilir.

Ayrıca ‘ pelvik bakterileri ‘ denen ve cinsel temas sonucunda vajinaya bulaşan bakteriler, rahime ve üst genital  organa bulaşabilir. İltihaplı seyreder. Vajinada hoş olmayan kokularla, ateş, ağrı, bulantı ve kusmalarla kendini gösteren hastalık aynı zamanda adet düzensizliklerine de sebep olur.

Yumurtalıkların , normalden daha fazla erkeklik hormonu üretmesi yumurtaların olgunlaşmasını önler ve yumurtanın dışarı atılaması gerekmez. Bu durum daha çok obezite ile kısırlıkla alakalıdır.

Yumurtalığın hiç olgulaşamaması da adet düzensizliği sebepleri arasındadır.
Adet düzensizliği neden olur yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>