Anasayfa » Sağlık-Cinsellik

Kanal Tedavisi Nedir Nasıl Yapılır?

27 Haziran 2017
reklamlar

Kanal tedavisi dediğimiz işlem herhangi bir şekilde çürümüş, bütün denetimlerini kaybetmiş dişin kurtarılması için yapılan bir işlemdir. Gerek hasta gerek ise diş hekimi hastanın sağlığını,  ileride yaşayabileceği zorlukları,  görüntü kirliliğini önlemek adına dişi çekmez ve kanal tedavisi uygular.

Kanal Tedavi Nasıl Uygulanır

Kanal tedavi dediğimiz işlem ağrıyan(çürümüş)dişin iğne ile uyuşturulduktan sonra oyularak daha sonra küçük tırtıklı cerrahi iğne yardımıyla sinirlerin alınmasına dayanan bir tedavi yöntemidir. Bu işlem yaklaşık olarak yarım saat sürmekte olup akabinde geçici dolgu yerleştirilmesi ile sonlanan bir durumdur. Bütün diş tedavilerinde olduğu gibi kanal tedavisi öncesinde de hastanın ön yargısı sebebiyle korkması mümkündür. Fakat hasta bu işlemin korkulacak bir şey olmadığını ve dahi diş çektirmekten daha az ağrılı bir işlem olduğunu ancak işlem esnasında ve sonrasında anlayabiliyor. Geçici dolgu yerleştirildikten sonra yapılan dolgunun yerine oturması ve sağlamlaşması bakımından genellikle 1 hafta sonrasına randevu verilen hastanın 1 hafta sonra dişindeki geçici dolgu sökülerek gerçek dolgu yerleştiriliyor.

Kanal Tedavinin Faydası

Kanal tedavi sayesinde hasta çürümüş dişi üzerinde dahi belli bir süreden sonra yemek yiyebiliyor ekmek gibi havuç gibi sert ve hamurlu ürünleri çiğneyebiliyor. ayrıca kanal tedavi sayesinde hastanın dişi çekilmekten, kendisi o 2-3 dakikalık olsa bile dayanılmaz ağrıyı çekmekten ve ağzında ki çirkin görüntüden kurtulmuş oluyor.

Kanal Tedavisi Ağrı Sızı Yapar Mı?

Kanal tedavi gerek işlem esnasında gerek ise sonrasında hiçbir şekilde ağrı ve sızı yapmaz kanal tedavi esnasında acı çektiğini belirten hastalar genellikle dişçi ön yargılarından dolayı psikolojik olarak acı çekerler aksi halde kesinlikle ağrılı bir işlem değildir.  Kanal tedavi sonrasında (diş hassasiyeti ve boğaz ağrısı olmayan hastalar) soğuk su içebilir, dondurma yiyebilirler ve ya karınlarını doyurabilirler.  Saygılarımla
Kanal Tedavisi Nedir Nasıl Yapılır? yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>