Anasayfa » Sağlık-Cinsellik

Magnezyum Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

2 Temmuz 2017
reklamlar

Magnezyum, vücutta en çok bulunması gereken dört mineralden birisi olarak biliniyor. Buna rağmen, doktorlara göre her 100 insandan 75’i gün içinde yeterli miktarda magnezyum takviye edemiyor. Uzmanlar tarafından 300’ün üzerinde metabolik olayda etkili olan magnezyumun önemine dikkat çekiliyor.

Magnezyum Neden Önemli?

Magnezyumun yarısı kemiklerde, yarısı ise kas ve yumuşak dokuda bulunuyor. Kanda ise %1’den daha az miktarda bulunuyor. Bu nedenle çoğu doktor kan testi içinde magnezyum ölçümü yapmıyorlar. Bu durumu göz önünde bulundurarak vücudumuzdaki belirtilere bakarak magnezyum eksikliğinin olup olmadığına dikkat çekiyorlar. Magnezyum, vücutta pek çok işlevin yerine getirilmesinde önemli görevlerde bulunuyor. Protein sentezi, hücresel enerji üretim ve depolanması, hücre büyümesi ve yeniden yapımı, sinir iletimi, kas kasılması gibi olaylarda işlevsel olduğu biliniyor. Bunların yanısıra, vücudun asit baz dengesini sağlıyor. Kalsiyum tarafından kasılan kasların gevşetilmesini sağlayan magnezyum, saç ve diş sağlığı için de oldukça önemli bir mineral.

Magnezyum Eksikliğinin Sebepleri

Vücudumuzun vazgeçilmez minerali magnezyumun eksikliğinin sebeplerinden birisi yetersiz beslenmedir. Bunun yanı sıra, kötü kontrollü diyet, crohn ve çölyak gibi rahatsızlıklar, antibiyotik kullanımı ve alkolizm magnezyum eksikliğinin sebepleri arasında gösteriliyor.

Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri

Magnezyum eksikliği yaşayan insanlarda pek çok rahatsızlık baş gösteriyor. Bunların başında kas spazmları geliyor. Ayrıca şiddetli adet sancıları, uzun süren stres hali, kolesterol yüksekliği, iştah kaybı, bulantı, kusma, halsizlik, bitkinlik de bu belirtilerden bazılarıdır. Devam eden dönemde ise vücutta uyuşma, sızlama, kas krampları, epilepsi benzeri nöbetler, kalp ritim bozukluğu, kalp spazmı da magnezyum eksikliğinin belirtileri arasında sayılabilir.

Magnezyum İçeren Besinler

Çeşitli baharatlar (kişniş, haşhaş, kimyon, kekik, rezene), yeşil yapraklı bitkiler (roka, dereotu, ıspanak), kuru yemişler (kaju, badem, ceviz), kuru baklagiller, balık, muz, kakao, avokado. Doğal besinlerin yanı sıra doktorunuza danışarak dışardan magnezyum içeren takviye gıdalar da alınabilir.
Magnezyum Eksikliği Nasıl Anlaşılır? yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>