Anasayfa » Sağlık-Cinsellik

Çocuklarda Ağız Kenarı Yaraları

16 Temmuz 2017
reklamlar

Çocuklarda sık yaşanan ağız kenarı yaraları çok sıkıntılı bir yaradır. Bu durum çocuklarda iştahsızlık ve huzursuzluk da yapabilir. Ağız kenarlarında oluşan çatlak veya yaralar çocukların ağız kenarında görülen yaralar daha çok yetersiz beslenmeden kaynaklanmaktadır. Çocuklar bu durumda protein ve vitamin yönünden zengin yiyecekler tüketmelidir. Örneğin; süt, et, balık, fındık, fıstık, yumurta, meyve, yeşil sebze yemekleri gibi faydalı yiyecekler tüketmelidirler. Vücut gereken vitamini veya besini alamayınca ağız kenarlarında bazı yaralar çıkabilir. Ayrıca bu durum genel sağlığınızı tehdit etmez. Çoğunlukla serin havalarda, güneş nedeniyle meydana gelen çatlaklıklar, rüzgara maruz kalmak gibi problemler ağız kenarında yara oluşumuna sebep olur. Bu durum karşısında neden saymak gerekirse; grip, soğuk algınlığı, kansızlık, anemi, beslenme bozukluğu gibi nedenlerden oluşmaktadır.

Yaranın Belirtileri Nelerdir?

  • Ağız bölgesinde kanama
  • Burun tıkanıklığı
  • Baş ağrıları
  • Grip
  • Ağız kenarında yarılma

Ağız Kenarı Yara Tedavisi Nasıl Olur?

Ağız kenarında yaraların oluşması genellikle önemsiz bir konudur. Fakat oluşan kötü görüntü insanları rahatsız edebilir. Önemsiz diyorum çünkü bu yara yaklaşık iki hafta içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Fakat bazı durumlarda ciddiye alınması gereken bir konu olup doktora başvurulması gerekmektedir. Önlem alınmaması durumunda yara ciddi problemlere ve rahatsızlıklara yol açabilir. Uzun süredir geçmeyen yaralara neden olan problemler bulunmalı ve uygun bir tedavi yapılmalıdır. Bu başta önemsiz dediğimiz paralar uzun bir sürenin sonucunda geçmezse ve tedavi uygulanması elektrolit dengesizlikleri, böbrek fonksiyon bozukluklarına, böbrek yetmezliğine, bakteri ve virüslere, enfeksiyon hastalıklarına yol açabilir. Bu durumlarda genellikle ilaç tedavisi uygulanabilir. Ayrıca ilaç tedavisinin yanı sıra merhem veya krem tedavisi de uygulanabilmektedir. Bu durum ise kişiden kişiye değişiklikler gösterir. Bu yüzden ilk başta çıkan yarayı bir süre takip edin. Zaman geçtikçe yara küçülmek yerine büyüyor ise doktora başvurun.
Çocuklarda Ağız Kenarı Yaraları yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>