Anasayfa » Sağlık-Cinsellik

Akne Neden Olur,Nasıl Kurtulunur?

16 Temmuz 2017
reklamlar

Pek çok gencin sorunu olan akneler, ara ara yetişkinlerde de görülmektedir. Çoğunlukla 20’li yaşlara kadar iltihaplı sivilce (sivilce) meselesi yaşanmaktadır. Mütenevvi nedenlerden kaynaklı olarak husule gelen akneler, psikolojik meselelere da yol açmaktadır. Son zamanlarda aknenin rehabilitasyonu oldukça yaygındır. Bir hayli kişi iltihaplı sivilce sebeplerini merak ediyor ve iltihaplı sivilce nasıl rehabilitasyon edilir öğrenmek istiyor. İltihaplı sivilce (sivilce) gençlik dönemlerinde değişen derecelerde bir hayli insanı etkileyen yaygın bir cilt meselesidir. Lakin rahatsızlık yalnızca 20’li yaşlarla da hudutlu olmayabilmektedir. 30’lu yaşlarda da aknelere rastlanabilmektedir. Akne çok yaygın diye tedavisinin gereksiz olduğunu düşünmeyin. Aknenin büyüyüp kaybolmasını beklemek ehemmiyetli bir hata olabilir.

Akne Nedenleri

Akneye gerçekte pek çok etmenin birleşimi kapı aralamaktadır.  Ergenlik çağında artan hormonların miktarı ciltteki yağ bezlerinin büyümesine ve aşırı çalışmasına kapı aralamaktadır. Bu yağları cilt yüzeyine çıkaran kanallar keratinle (derinin bir parçası olan protein) bloke olur.

Kozmetik ve Cilt Temizleyiciler

Sık sık yıkanması gerektiği söylenmesine karşın akneler gerçekte kirlerin kapı araladığı bir rahatsızlık değildir. Sözgelimi, ciltteki siyah noktalar bir kir değildir lakin ter bezlerinin kanallarındaki yağın kuruması ve okside olması neticesidir.

Yüzünüzü doktorunuz (deri hastalıkları uzmanı) tarafından belirlenen bir nemlendirici anti-bakteriyel sabunla günde iki defa yıkayın. Şayet cildiniz çok yağlıysa daha da sık yıkanmalıdır. Bu yüzden cildi aşındırıcı temizleyiciler ve cilt maskeleri kullanmayın.

Akne terapisi için saçınızı şampuanla yıkamak da ehemmiyetlidir. Saçınız ne kadar yağlı olursa o kadar sık yıkamalısınız. Cilt kirlerini örtmek için cilt renginizle uyuşan birçok kozmetik ürün vardır. Bu kozmetikler su bazlı olmalıdır.(yaftadaki ilk bileşen su olmalıdır.) Vazelin, kakao yağı, soğuk kremi ve E vitamini yağı gibi yağlardan kaçınılmalıdır.

Beslenme

Bir nesil önce yağlı yiyeceklerin akneleri artırdığına değin yaygın bir kanı vardı. Daha sonra kontrollü çalışmalar insanların büyük bölümünde beslenmeyle iltihaplı sivilce arasında bir ilişki olmadığını ortaya çıkardı. Bu yüzden balanslı bir beslenmeyle birlikte, pizza, kızartmalar, çikolata, patates cipsi ve meşrubatlar da tüketilebilir. Bunlardan rastgele birine alerjiniz varsa tüketmeyin.

İltihaplı Sivilce

İltihaplı sivilce sıhhati tehdit eden bir şey gibi görülmemelidir. Son senelerde tesirli rehabilitasyon metotları oldukça gelişmiştir. Dermatoloji uzmanları iltihaplı sivilce sonrası

kalabilecek izleri yok edebilmektedirler. Rehabilitasyon edilmeyen akneler yüzde yıllarca kalabilecek izler bırakabilir ve dış görünüşü etkileyebilir.

Hafif akneler bir veyahut daha fazla kremin ve solüsyonun kombinasyonuyla rehabilitasyon edilebilir. Bu lokal ilaçlar yeni yara izlerinin oluşmasını engellemek içindir. Bu yüzden bu ilaçları yalnızca sivilcelerin üzerine değil yüzün etkilenen tüm bölümlerine uygulayın. Bu kremler bir takım insanlarda yüzde kurumalara, pembeleşmelere ve gerginliğe kapı aralayabilmektedir. Bu normaldir. Şayet bu kremleri kullanmayı bırakmazsanız cildin daha fazla tahriş olmasına kapı aralayabilir. Bu yüzden bu kremlerin kullanma sıklığı doktora da müracaat ederek azaltılmalıdır.

Orta ve daha şiddetli akneler ise antibiyotik muhtevalı ilaçlarla rehabilitasyon edilmektedir. Bir takım hastalarda fark kombinasyonlar daha iyi netice verdiği için 4-6 haftada bir doktor kontrolü yapılarak aknelerin kontrolü sağlanabilmektedir. Bu terapiye ek olarak doktorunuz ya da dermatoloji uzmanınız bu terapilerin bir ya da daha fazlasını iyileşmeyi hızlandırmak ve akneleri temizlemek için önerebilir. Bu tedavi yolları şunlardır:

  1. Akne Operasyonu

Bu prosedür siyah ve beyaz kirleri el ile yapılan bir tedaviyle kaldırarak akne temizlenmesini hızlandırır. Aspiratör özelliği gösteren bir aletle maddeyi çıkarmak için yumuşak baskı uygulanır. Doku bozulmasına kapı aralayabilecek kısımlar dikkatlice tedavi edilir.

  1. İntralezyonelKortikosteroid Tedavisi

Bir ya da daha fazla ağrılı akne kistleri varsa bu ağrısız yolla hızlı tedavi olasıdır.

  1. İsotretinoin İçeren İlaç Rehabilitasyonu

Rehabilitasyon genelde 5 ay civarı sürmekte ve bu sürecin nihayetinde akneler bir daha çıkmayacak şekilde rehabilitasyon edilir. Bu ilaçların kullanımında yan tesirlerinin ve alınacak tedbirlerin iyi anlaşılması gerekir.

  1. İltihaplı sivilce İzlerinin Rehabilitasyonu

İltihaplı sivilce izlerini rehabilitasyon etmeden önce iltihaplı sivilce aktivitesinin oldukça azalmış olmasına veya tamamıyla durmuş olmasına dikkat edilmelidir. Bunun için de aylarca beklenebilir. Büyük iltihaplı sivilce izlerindeki renk durumu en büyük meseledir. Bu lezyonlar çok açık baskın kırmızımsı izler bırakabilir. Bu renk izleri 4-12 ay arasında solarak cilt rengine yaklaşır. Bazı insanlarda kaybolması uzun müddetler alan bu izler özgüvensizliğe yol açar. Kozmetik operatörler bu izleri tedavi etmek için değişik prosedürler önermektedir.

  1. Kimyevi Peeling

Sathi akne izleri ve derinin gayri muntazam pigmentleşmesi bu tedavi yoluyla kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Bu izler için cildin dış yüzeyinin soyulmasını sağlayan kimyevi maddeler kullanılır. Hastanın cildine göre ve izlerin derecesine göre değişik kimyeviler ve konsantrasyonlar kullanılabilir.

  1. Lazer Kaplama

Aknelerden kalan daha açık izler en iyi bu metotla rehabilitasyon edilir. Yüksek enerjili bu ışıklı cildin birkaç tabakası kaldırılır. Bu metotla bu arada daha gergin hale gelen kısımlar da yumuşak hale gelir.

  1. PunchEksizyonu (Delgeç Kesisi) ve Aşılama

Bazı dar ve çukurlaşmış izler çok derindir ve puncheksizyonuyla ortadan kaldırılabilir. Bu izler punch isimli bir aletle kaldırılır. Ortaya çıkan boşluk ince cilt aşılamasıyla kapatılır.
Akne Neden Olur,Nasıl Kurtulunur? yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>