Anasayfa » Sağlık-Cinsellik

Adet Görme Nedir, Nasıl Olur?

21 Temmuz 2017
reklamlar

Adet biyolojik olarak bir olgunluğa erişmiş hanımların başına gelen bir olaydır. Eğer ilk defa adet oluyorsanız korkmayın. Adet görmek her kadın için doğal ve olması gereken bir durumdur.

Adet Görmenin Yaşı Kaçtır?

Adet yaşı çok esnektir. Genellikle ise bu biyolojik olgunluğa 10 yaşlarında ulaşılır ve kadınlar bu yaşlarında adet görmeye başlarlar. Yeni adet görmeye başlayanlar için rahatlatıcı bir şey söyleyeyim; adet kanamasında kirli kanın atılması gibi bir durum söz konusu değildir. Şunu da belirtmek de fayda var ki adet gerçek bir kanama değildir. Bu kanama durumu(Adet), aynı zamanda herhangi bir kesikten ya da yaralanmadan dolayı oluşmadığından, adet görmek bir hastalık olarak düşünülmemelidir. Bu düşünce kesinlikle yanlış bir ifade olacaktır. Adet, hanımların biyolojik yapısı için gayet normal ve sanılanın tam aksine gerekli bir şeydir.

Neden Adet Görülür?

Adet görme, her ay rahim içini döşeyen endometriumun zamanını doldurarak dökülmesi ve sonrasında az bir kanama ile rahimden vajinaya ve oradan da dışarıya doğru atılmasıdır. Rahim içini döşeyen dokunun rahim duvarından ayrılması sırasında bir kanama oluşur. İşte adet sırasında ortaya çıkan kanamanın nedeni de budur. Adet gören kadınlar, adet sırasında cinsel ilişkiye girerse gebe kalabilirler.

Adet Süreleri Nasıldır?

Şunu söylemekte fayda vardır ki her kadında adet süreleri aynı olamaz.Adet süresi esnek bir yapıdadır çünkü. Ancak bir aralık vermek gerekirse 21 gün ile 35 gün aralığında adet görmek doğal kabul edilir. Adet süresi de genel olarak 2 ile 7 gün arasında değişir. Asıl önemli olan, kanamanın başlangıçta az bir şekilde olması, daha sonra da çoğalarak doruk noktasına ulaşması ve tekrar sonuna doğru azalarak adetin tamamen geçmesidir.
Adet Görme Nedir, Nasıl Olur? yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>