Anasayfa » Sağlık-Cinsellik

Akdeniz Anemisinde Kök Hücre Nakli Nasıl Yapılır?

21 Temmuz 2017
reklamlar

Akdeniz anemisi ”beta talasemi” geninin anne ve babadan çocuğa geçmesiyle yaşanan bir tür kansızlık hastalığıdır. Akdeniz Anemisi genellikle Akdeniz’e kıyısı olan bölgelerde görülmektedir. Dolayısıyla bu bölge insanı ciddi anlamda bu riski taşımaktadır. Kanda yer alan akyuvarların yapısında yer alan hemoglobinin yapısındaki kusur bu hastalığa sebep olmaktadır. Bu hastalığın talasemi majör ve talasemi minör diye iki şekli vardır. Talasemi majör Akdeniz anemisi taşıyıcısı anlamına gelir. Özellikle evli çiftlerin her ikisinde de ortaya çıkmasıyla doğabilecek bir çocukta yüzde yüz risk vardır. Fakat sadece evlenecek olası çiftlerin birinde olması riski yüzde 50’ye düşürür.

Talesemi Minör Nedir?

Talasemi minör ise çoğunlukla yeni doğmuş ve özellikle altıncı ayında olan çocuklarda görülür. Kansızlık beraberinde kalp yetmezliğini getirir. Eğer ki bu süreçte kan nakli yapılmazsa hasta birkaç ay içerisinde hayatını kaybeder.

Kök Hücre Nakli

Bu hastalığın iki önemli özelliği bulunmaktadır. Hem ölümcüldür hem de kesin iyileşme sağlayabilir. Öyle ki kök hücre nakli kesin iyileşme sağlayabilir. Bu durumda naklin kimden alınacağı sorusu büyük önem arz etmektedir. Doğru kişi bulunursa sonuç pozitif olacaktır. Aranan ilk önemli özellik tam uygun verici olmasıdır. Nakil durumu söz konusu olduğunda ilk önce kardeş ve çok yakın akrabalara öncelik tanınır. Ayrıca tam uyumlu verici olup da akraba olmayanlara da bakılır. Naklin gerçekleşmesi için aranan iki şart vardır:

Kök Hücre Verecek Kişinin Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Birincisi kök hücre verecek kişi Talasemi minörlü olmayacak ve ikincisi doku uyumu uygun olacaktır. Bu iki şart sağlandığında nakil yapılabilir. Yapılan araştırmalar neticesinde Akdeniz Anemisi hastalığında olumlu sonuca ulaşmanın ilk önemli şartı erken tedavidir. Çünkü tedavi süresi geciktikçe iyi hayat sürme şansı azaldığı gibi tedaviden sonuç alma oranı da düşmektedir.
Akdeniz Anemisinde Kök Hücre Nakli Nasıl Yapılır? yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>