Anasayfa » Sağlık-Cinsellik

Okaliptüs Yağının Faydaları

24 Temmuz 2017
reklamlar

Okaliptüs yararlı bir ağaç türüdür. Ağacın ana vatanı Avustralya’dır. Okaliptüs ağacının 160 tane çeşidi bulunuyor. Okaliptüs yağı, okaliptüs yağından elde edilerek yapılır. Okaliptüs bitkisi yağış alan ılıman ortamlarda büyür. Okaliptüs ağacı bataklık yerlere ekilmekte ve buraların kurutulmasında kullanılır. Bu bitki oldukça faydalı ve güzel kokan bir yağ olarak biliniyor. Okaliptüs ferahlatıcı ve güzel aroması sebebiyle özellikle parfümeride, kozmetikte ve temizlik malzemelerinde kullanılıyor. Okaliptüs yağı seyreltilip ya da diret olarak kullanılabiliyor. Okaliptüs yağının birçok faydası bulunmaktadır. En çok öksürük tedavisinde, solunum yolları tedavilerinde kullanımı yaygındır. Fazla miktarda antiseptik özelliği bulunmaktadır. Balgam söktürücü ve göğüs yumuşatıcı etkileri bulunur. Ayrıca saç bakım malzemesi olarak da kullanılır. Kepek oluşumunu ve saç derisinde bulunan bakterileri yok eder. Saçların uzamasını ve sağlıklı saça kavuşmayı sağlar. Okaliptüs yağı damar genişleticidir.

Dolaşımı arttırır ve dolaşım sistemine yardım eder. Basur şikayetini azaltmada yardımcı olur. Vücuda kuvvet verir. Nefes yolu tıkanmasında burnun etrafına sürülebilir ve koklayabilirsiniz. Ateşi düşürmek için kullanılabilir.

Okaliptüs Yağı Nasıl Kullanılır?

Okaliptüsağacından elde edilen taze yapraklar çay olarak tüketilebilir. Yapraklardan elde edilen yağı ise seyreltilerek kullanılabilir. Özellikle kaynatılan yapraklardan koku yoluyla kullanımı tavsiye edilir.

Okaliptüs Yağının Faydalı Olduğu Hastalıklar Nelerdir?

Bronşit, öksürük, astım, şeker hastaları, kulak iltihabı, balgam sökücü, grip, iltihap, böbrek taşı, kızamık, ağrı, zatürre, burun nezlesi, sinüzit gibi hastalıklara iyi gelmektedir.

Okaliptüs Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

Okaliptüsyağını seyreltmeden özellikle deri ile temas etmemesi ve ağız yoluyla alınmamalıdır. Kullanımı halinde tahriş edici ve zehirleyici olabilir. Hamileler ve emziren annelerin okaliptüs yağını kullanması tavsiye edilmez. Ayrıca karaciğer, kalp ve böbrek rahatsızlığı olan kişilerin doktor tavsiyesi üzerine kullanması önerilir.
Okaliptüs Yağının Faydaları yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>