Anasayfa » Sağlık-Cinsellik

Şeker Hastalığında İnsülin Kullanımı

27 Temmuz 2017
reklamlar

Günümüzde hızla artan bir hastalık olan şeker hastalığı diğer bir adıyla diyabet dikkat edilmediği taktirde önemli hastalıklara yol açan zor bir hastalık türüdür. Diyabet (Şeker Hastalığı ) vücudun insülin üretememesinden ya da var olan insülini etkin olarak kullanamamasından kaynaklanır.

Diyabetli olmayan kişilerde her gıda alımından sonra pankreas insülin hormonu salgılar. Bu hormon sayesinde besinler kana karışarak enerji sağlar. Diyabetlilerde ise pankreas bu görevini yerine getiremez ya da yeterli miktarda insülin üretemez. İnsülin eksikliğinde şeker, hücrelere giremediğinden kanımızdaki şeker oranı yükselir. Tedavi edilmez ise ciddi sağlık sorunları ile karşılaşılır.

Bu durumda hayati öneme sahip olan insülin hormonunu dışarıdan sağlamak gerekir. İnsülin bir enjektörle cilt altına enjekte edilir. Günümüzde insülinler kalem şeklindedir. İğne uçları da giderek inceltilmiş ve kısaltılmıştır. Enjeksiyon ağrılarını azaltmak amacıyla geliştirilen 5 kesit (pentapoint ) teknolojisiyle daha rahat bir enjeksiyon uygulaması sağlanmaktadır. Kalitelisiz iğne kullanımı enjeksiyon bölgelerinde kızarıklık, morarma, enfeksiyon ve lipohipertrofiye neden olabilir.

Tip 1 Diyabet

Pankreasın insülin hormanunu salgılamadığı Tip 1 şeker hastalığında insülin kullanımı mecburidir. Sadece ağızdan alınınan ilaçlarla tedavi yeterli olmaz. Her yaş grubunda görülebileceği gibi genellikle 30 yaş öncesinde daha sık görülür.

Tip 2 Diyabet

Tip 2 diyabette insülin üretimi ya yeterli değildir ya da var olan insülin etkin şekilde kullanılamaz. Günümüzde 40 yaş itibariyle görülmeye başlanmıştır. Ailesinde diyabet olan kişiler ve fazla kilolu kişiler bu hastalığa yatkındır. Bu tip diyabette oral yolla alınan ilaçların yanı sıra insülin kullanımı da gerekli görülebilir.

İnsülin Bağımlılık Yapar mı?

İnsülin bir hormondur ve bağımlılık yapmaz. Enjeksiyon kurallarına uyarak doğru dozda glikoz uygulandığı taktirde bir yan etkisi yoktur. Fazla dozda glikoz uygulandığı taktirde hipoglisemi yani ani şeker düşmesi yaşanabilir. Burada karbonhidrat sayımını doğru yapmak gereklidir.

Diyabet hastalarında tedavi ve beslenme şekillerine çok dikkat edilmeli ve düzenli egzersiz yapılmalıdır. Tek başına insülin tedavisi ile şekerinizi kontrol altına almak zor olabilir. Bu hastalıkla ilgili bilinçli olmak, araştırma yapmak ve yenilikleri takip etmek önemlidir.
Şeker Hastalığında İnsülin Kullanımı yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>