Anasayfa » Sağlık-Cinsellik

Mükemmelliyetçi Kişilik Ve Tedavisi

1 Ağustos 2017
reklamlar

Sahip olunan karakteristik özellikler çok baskın olduğu takdirde kişinin çevresi için herhangi bir sorun teşkil etmezken, kendi içerisinde ciddi sıkıntılar yaşamasına neden olur. Mükemmelliyetçi kişiler kendi hayatlarını oldukça zora sokarlar. Hata yapmaktan sürekli kaçınır, verdikleri kararları tekrar tekrar kontrol ederler. En iyi ve mükemmellik için uğraştıklarından dolayı kendilerini farkında olmadan strese sokarlar. Detaylara çok fazla önem verip, kendisinden başka kimseye güvenmezler. İnsanları kırmaya meyillidirler. Karşısındaki kişiye sorumluluk vermekten kaçınır ve kendilerine çok fazla sorumluluk alırlar. Mükemmelliyetçi kişilik aşırı değilse aldığı sorumluluk bazı durumlarda çevresi tarafından takdir edilirken, aşırıya kaçıldığı takdirde ise çevresindekilerle iletişim kurmakta sıkıntı yaşarlar.

Mükemmelliyetçi Kişiler İşe Düşkündür:

  • Bir şeylerin sürekli mükemmel olması için uğraşırken sosyal aktivitelerini sürekli olarak ertelerler. Sadece bu sebepten dolayı bile yıllarca ailesi ile birlikte tatil yapmayan insanlar olabilir.
  • Planlı olarak hareket etmekten kaçınır ve asla önceden plan yapmazlar. Kendi doğrularını yaşar ve bu doğrulara inanır çevresinde ki kişilerin de bu doğrulara uymasını isterler.
  • Mükemmelliyetçi kişilerin eşya biriktirme huyları vardır. Bunu daha sonra mutlaka lazım olur düşüncesiyle yaparlar. Para konusunda cimriliğe kaçacak kadar tutumludurlar.
  • Alışveriş merkezlerinde rahat edemezler ve insanlarla iletişim kurmakta sıkıntı yaşarlar.
  • Yapılan araştırmalara göre erkeklerde kadınlardan daha fazla görülür.

Mükemmelliyetçi Kişilik Tedavisi:

Psikolojik bir hastalık olan mükemmeliyetçilik tedavi edilebilir bir hastalıktır. Ancak insanların genellikle hastalığın, çocukluk yaşlarında başlamasından dolayı hastalığı kabul edemedikleri için tedaviye cevap verme güçleşir. Kişi, mükemmelliyetçi kişiliğin kendi hayatında yarattığı olumlu ve olumsuz şeylerin farkında olursa, kendisinin hata yapma hakkı olduğunu düşünürse, yapacakları işlerden dolayı, mükemmel olmayan şeyler doğarsa bile bu durumun hayatında korktuğu kadar büyük sonuçlar doğurmadığını kabul ederek kendi isteğiyle tedaviye başlarsa tedaviden olumlu sonuç alır.
Mükemmelliyetçi Kişilik Ve Tedavisi yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>