Anasayfa » Sağlık-Cinsellik

Beslenmek Karın Doyurmak Değildir

5 Ağustos 2017
reklamlar

Beslenme ile ilgili günümüzde birçok doğru bilinen yanlışlar vardır. Örneğin ne yersek, ne içersek karnımız doyar ancak beslenmiş olur muyuz? İşte en büyük sorun bu. Beslenme, vücudumuzun ihtiyacı olan besin öğelerinin yeterli ve dengeli şekilde alınmasıdır. Beslenmek karın doyurmak değildir. Vücut sağlığını korumak ve yaşam kalitesini yükseltmek için doğru zaman da doğru besinler almaya beslenme denir. Besin öğeleri yeterli seviye de alınmazsa yetersiz beslenme oluşur.

Yeterli Ve Dengeli Beslenmenin Faydaları

Öncelikle proteinin beslenmedeki önemi çok büyüktür. Yumurta, yoğurt ve süt gibi ürünler protein bakımından zengindir ve vücudun kas sağlığına büyük etkisi vardır. Kalsiyum vücudun kemik yapısının sağlığında önemli bir elementtir. Bir şekilde aldığımız bütün önemli besin öğeleri ne kadar uzun, sağlıklı ve kaliteli yaşayacağımızın göstergesidir, ya da tam aksine karnımız doysun yeter diyorsanız güçsüz, halsiz sağlıksız bir yaşam için kendinizi hazırlayın.

Yanlış Beslenme Nelere Sebep Olur

Son dönemler de dünya da obezite oldukça çoğaldı ve ciddi sayılara ulaştı. Yeni nesil bilinçsiz bir şekilde sadece damak tadına ve doymaya odaklanmış durumda. Kalori bakımından zengin ancak vitamin, mineral bakımından fakir yiyecek ve içecekler tüketilmekte bunun yanında son yıllarda ölüm sebeplerinin birçoğu beslenme ile doğru orantılı. Örneğin kalp ve damar, diyanet ve kanser gibi hastalıkların büyük sebebi yanlış ve dengesiz beslenmektir. Bunun yanında boy uzunluğu, zekâ seviyesi, cilt yapısı hatta davranışlarımız bile beslenmeyle ilişkilidir. Vücudumuzun su oranı da çok önemlidir çünkü su tüketiminin beslenme de büyük rolü vardır. Sağlıklı bir vücudun en önemli gereksinimi suyun, günde en az 2 litre tüketilmesi gerekiyor. Aksi halde vücudun susuz kalması baş ağrısına, enerji düşüklüğüne, halsizliğe yol açar. Böbrekler de susuz kaldığında çok daha büyük sağlık sorunlarıyla karşı karşıya gelebilirsiniz. Dengesiz beslenmenin yanı sıra vücudu susuz da bırakmak kasların erimesine davetiye çıkarır ve ciddi problemlerle sağlığınızı tehlikeye atabilirsiniz. O halde beslenmek karın doyurmak değildir. Beslenme, vücudun ihtiyacı olan mineral, vitamin vb. doğru zaman da yeterli miktarda alınmasıdır.
Beslenmek Karın Doyurmak Değildir yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>