Anasayfa » Sağlık-Cinsellik

Adale Çekilmesi Kimlerde Görülür?

5 Ağustos 2017
reklamlar

Daha önceki dönem de ciddi zararlar görmüş ve tahribata uğramış olan kasların daha çok zorlanması sonucunda oluşan ve kişide sızlama hissin de bir ağrı meydana getirerek, normal günlük faaliyetlerini aksatacak şekilde meydana gelen fizyolojik rahatsızlık, adale çekilmesi olarak tanımlanabilir.

Adale Çekilmesi Kimlerde Görülür?

Genel olarak daha önceden hiç spor yapmamış kişilerin birden kendilerini aşırı şekilde zorlaması veya bünyesi, kasları zayıf kişilerde görülür. Çarpıcı olarak şöyle bir bilgi de mevcuttur ki o daadale çekilmesiprobleminin sürekli spor ile uğraşanlarda da görülmesidir. Sebebi ise sürekli aynı kas ve adale grubunun zorlanmasıdır diyebiliriz. Ama belli bir program çerçevesinde yapılan düz koşular ve kasları güçlendirecek şekilde yapılan egzersizler adale çekilmesi problemine yol açmaz, aksine olumlu sonuçlar alınmasında etkilidir.

Adale Çekilmesinin Belirtileri Acaba Nelerdir?

Deformasyona ve zorlamaya bağlı olarak şişme görülür. Ayrıca o bölgede ağrı hissedilmeye başlanır. Zorlama ve deformasyondan ilk bir saatlik zaman dilimi içerisinde ağrı ve hissedilen acı seviyesi yüksek olabilir. Özellikle problemin oluştuğu bölgeyi zorlar ve üzerine yükünüzü verirseniz, ağrının ve hissedilen acının arttığını göreceksiniz. Bazı durumlarda adale çekilmesiproblemine bağlı olarak bacakta veya ayakta karıncalanma ve basılan yerin sanki ayağınızın altında yokmuş gibi hissedilme durumları yaşanılan zorlamaya bağlı olarak görülebilecek bazı sonuçlardır. Eğer bu tip bir sonuç ile karşı karşıya iseniz vakit kaybetmeden uzman bir ortopediste başvurmalısınız.

Adale ÇekilmesiTedavisi Ne Şekilde Olmalıdır?

Eğer adale çekilmesivakıası yaşamış iseniz o sıkıntılı hissi ve acıyı biliyor olmalısınız. Bu acı ve sıkıntıyı azaltmak adına ilk olarak soğuk bir buz torbası yardımı ile zorlama gerçekleşen bölgeye soğuk uygulayabilirsiniz. Ve bu yol ile oluşan ağrı ve acı hissi azalacaktır. Ağrı azaldıktan sonra o bölge steril tıbbi bandaj ile sarılır ise şişliğin azalması adına faydalı olacaktır.
Adale Çekilmesi Kimlerde Görülür? yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>