Anasayfa » Sağlık-Cinsellik

Beden Dilinde Ayak ve Bacak Hareketlerinin Anlamları

30 Aralık 2018
reklamlar

Bazen ister istemez beden dilinizi kullanarak aslında sizler bir çok şey anlam ifade ediyorsunuz farkında bile olmadan. Sizler için bu konuyu derledik toparladık. Beden diliniz ile hareketlerinizin anlamları neymiş buyurun öğrenebilirsiniz.

Şahıs şayet koltuğun ucunda oturuyorsa başka bir deyişle koltuğun ucuna iyice yaklaşmışsa ve ellerini dizlerinin üstüne koymuşsa, şahıs bundan sonra görüşmeyi son vermek istiyordur.

Beden Dilinde Ayak ve Bacak Hareketleri

İnsanlar bir yerden kalkacakları vakit oturdukları yerin ön yönüne gelerek ellerini dizlerinin üstüne koyup hadi bana izin diyerek bir hamlede kalkarlar.

Bundan kaynaklı da yaptığınız olay kişilerin gitmek istediklerini ya da görüşmeyi son vermek istediklerini belli eden bir hareket olmaktadır. Sizi ziyarete gelen arkadaşınız biraz biraz oturduğu koltuğun ucuna doğru geliyorsa bu hareketiyle kısa bir müddet ardından kalkacağını belli etmeye çalışıyordur. Bu kalkış şekline fukara kalkışı olarak tanımlanmaktadır. Yani şahıs biraz biraz kalkacağını belli etmekte ve size henüz farklı ikram edeceğin bir şeyler var ise bak ben birazdan kalkacağım derhal getir de yiyeyim demek arzu etmektedir.

Kişi koltuğu tamamen dolduracak şekilde otururken ansızın bire koltuğun ucuna gelerek hadi bana izin derse başka bir deyişle kalkacağını hiç belli etmeden birdenbire ayaklanırsa bu kalkış şekline varlıklı kalkışı olarak tanımlanmaktadır.

Bir bireyin koltuğun ucunda ha kalktım ha kalkacağım der gibi oturması bir özgüven eksikliğinin sendromudur.
Kişi şayet bu hareketi kalkmak içersinde yapmıyorsa başka bir deyişle kalkmak içersinde koltuğun uç yönüne gelmediyse ve geldiğinden beri bu yolla sandalyenin veyahut koltuğun ucunda oturuyorsa bu bireyin kendine olan inancı noksan demektir. Kişide bir özgüven meselesi bulunmaktadır. Ancak bu hareketin manası bulunulan yere göre değişiklik göstermektedir. Ev sahibi henüz ivedi hareket edebilmek içersinde, daha süratli hizmet edebilmek içersinde konuklarının yanısıra koltuğun ucunda otururlar başka bir deyişle burada özgüven eksikliği yoktur.
Hastanede, postanede, bankada vb. yerlerde sırasını bekleyen şahıslar de genellikle oturdukları yerin ucunda otururlar burada ki kasıt sıraları geldiği zaman vakit kaybetmeden kalkabilmektir. Burada koltuk ucunda oturmak özgüven eksikliğinden kaynaklanmaz.

Bir hekime muayeneye gidildiğinde hastalar genellikle koltuğun veyahut sandalyenin ucuna otururlar. Burada ki amaç kısa müddetliğine oturulduğundan kaynaklı uyanmanın basit olması içindir. Burada da bir özgüven meselesi yoktur. Ancak bir dost toplantısında kimi arkadaşlarınız koltuğun tümüne otururken kimileri koltuk ucunda oturuyorsa burada bir özgüven meselesi var demektir. Genelde koltuk ucunda ikamet eden arkadaşlarınız kendilerine güvenemedikleri içersinde tedirgindir ve herhangi bir tutum karşısında kalkıp gitmeye hazır bir şekilde oturmaktadırlar. Bu arkadaşlarınız bulundukları ortamda rahatta değildirler ve çok fazlada oturmazlar. Bir müddet oturduktan ardından bir şeyleri iddia ederek toplantıdan ayrılacaklardır.

Çünkü kendilerine güvenememekte ve her lâhza bir hata gerçekleştirmekten korkmaktadırlar. Bundan kaynaklı tedirgin olmakta ve bulundukları yerde çok kalamamaktadırlar. Bu insanlar bulundukları ortamda çok çok muhabbete de katılmazlar zira hep hata yapacaklarından korkarlar, her vakit hata gerçekleştirmekten korktukları içersinde de hiçbir yerde ferah edemezler, çok konuşmaz, ikram edilen şeylerin hepsini yiyemez ve çok kalamazlar.
Beden Dilinde Ayak ve Bacak Hareketlerinin Anlamları yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>