Anasayfa » Sağlık-Cinsellik

Sağlıklı Beslenme İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz? Nasıl Sağlıklı Beslenmeliyiz?

18 Kasım 2011
reklamlar

Sağlıklı Beslenme İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz? Nasıl Sağlıklı Beslenmeliyiz? Sağlık Nedir? Nasıl Sağlıklı olunur? Neler yiyip neler içmeliyiz? Sağlıklı bir yaşam için işte dikkat etmeniz gereken konular ve hususlar burada sizler için yazmaktadır. Hemen inceleyebilirsiniz. Buyrun bir göz atınız..

ETTEN BULAŞAN HASTALIKLAR

Hastalıkların bazıları tenyalar,şarbon,ruam,tüberküloz,salmonella,sığır vebası,şap,çiçek ve kuduz, et tüketimiyle insana geçebilecek bazı hastalıklardırHayvan kesildikten sonra uygun koşulda bekletilmez ve taşınmazsa ette diğer mikroorganizmalar da artar ve bunların ürettikleri toksinlerle inasn sağlığını tehdit ederBu toksinler etlerin kaynatılmasıyla yok edilebilir
Fazla et buzdolabında -18 C de tutuluyorsa 1 yıla yakın -8 c de tutuluyorsa en az 3 ay saklanmalıdır
Etin durma süresi arttıkça rengi değişirEtin yüzeyinde kuruma olur ve acımsı bir tat alırEti pişirdikten sonra da dondurabilirizBu daha kolay bir yöntemdirPişirildikten sonra kullanılacak kadar çözülmelidirArtan olursa da tekrar dondurulmamalıdır

Sağlık Özellikle kalp hastaları,gut ve hiper tansiyon hastaları için kırmızı et ve hayvansal gıdalar ciddi ölçüde kısıtlanmalıdır.. Kollsetrol ve yağ içerikleri nedeniyle büyük baş hayvan eti ve özellikle koyun eti bu hastalara sınırlandırılmıştır. İleri ülser rahatsızlığı olanlarda etin içindeki asitleri eritemiyecekeleri için zararlı olacağından etleri kesinlikel tüketmemelidirler.. Siroz ve kronik böbrek rahatsızlıklarında protein miktarında yapılması gereken hesaplamalar nedeniyle ,bu hastalar doktorlarının önerdiği miktarda et yemelidirler. Etin tüketiminin yaşla bir ilgisi yokturGenelde 25 yaş ve üstü için sınırlandırma yapılmaktadır..

TAZE ETİN PİŞİRİLMESİ

Hayvan kesildiği zaman ölüm,ölüm katılığından dolayı serttirhayvan kesilir kesilmez pişirilirse etler sertliğini muhafaza edeceğinden kolay kolay pişmez. Bu nedenle kesim sonrası hayvan bir süre,örneğin 1 c 24 saat bekletilmelidir.

Etin pişirilmesinde uygulanacak yöntem,etin içerdiği bağlantı dokularının miktarına göre değişir. Etin pişirilemsinde kullanılan yöntemler kuru sıcaklıkta,nemli sıcaklık ve yağda kızartma olarak iç çeşittir.

Nemli Sıcaklıkta etin pişirilmesi;
su az veya çok kullanılabilirBağlaantı dokluları daha az olan etler suda pişirilebilirBu işlem yavaş olduğu için eti en az iki saat pişirmek gerekirhayvanın but ve sırt kısımları kullanılır.
Kuru sıcaklıkta etin pişirilmesi;
Izgara,biftek ve rosto Hayvanın belinin altı ve göğsünün fazla hareket etmeyen kısımlarından elde edilen bağlantı dokularıdırEti doğrudan ısıya mağruz bırakılması yöntemi il epişirilmesidir. Bu tip etlerin iyi pişmesi için,en az 25 cm kalınlığında kesilmiş olması gereklidir..

Etin yağda kızartılarak pişirilmesi:
Köfteler için en ideal pişirme yöntemidirYağlı etler kızartılırken tavaya daha az yağ konulmalıdır
Çünkü bu tür etler kızarırken etteki yağ da tavadaki yağa ilave olur. Galeta ununa bulanan etler ise tavadaki yağın büyük bölümünü çekeceklerinden kullanılacak yağın miktarı fazla olmalıdır..

Et nasıl pişirilirse pişirilsin hafif veya orta derecede uzunca süre pişirilmelidir. Çünkü çok yüksek sıcaklık,et proteinini katılaştırarak etin su kaybına yol açar. Pşirme etin sindirimini ve lezzetini arttırır. Fırında da yüksek ısı etlerdeki mikropların ölmesi bakımından gereklidir. Pişen etler oda sıcaklığında yarım saatten fazla bekletilmelidir..
Sağlıklı Beslenme İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz? Nasıl Sağlıklı Beslenmeliyiz? yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>