Anasayfa » Sağlık-Cinsellik

Böbrek Taşı Nedir? Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?

1 Şubat 2012
reklamlar

Böbrek Taşı Nedir? Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür? Günümüzün hastalıklarından birisi olan Böbrek taşı nedir böbrek taşı ile ilgili bigileri sizlere vermeye çalışacağız. Böbrek taşından ve ağrısından kurtulma yolları ve yöntemleri..

Bilindiği üzere böbrekler üzerinde oluşan ufak ve büyük çaplı taşlara böbrek taşı adını vermekteyiz. Peki bu böbrek taşından nasıl kurtulabilir nasıl ağrılarımızı hafifletebiliriz. Bunun hakkında bir çok detaya burada yer verilmektedir. Buyrun ineleyiniz.

BÖBREK TAŞININ OLUŞMASININ EN BÜYÜK NEDENLERİ NELERDİR?

İnsan vücudunda böbrek taşı oluşmasına sebep olabilecek olan maddeleri şöyle sırayabiliriz; ürik asit, sistin, kalsiyum, oksalat türü maddelerdir. Bu maddelerin idrarda fazlası ile olması halinde böbrek taşı oluşumu başlar. Bunun yanı sıra birtakım hastalıklar, ilaçlar ve beslenme alışkanlıkları böbrek taşlarının oluşmasına sebep oluşturabilmektedir.

Bu arada gut hastalığınında, böbrek taşı oluşumunda etkili olduğu söylenmektedir. Böbrek taşı hastalığına bir kez yakalanan bir kişi tedavi olduktan sonra daha ileriki bir dönemde tekrar böbrek taşı rahatsızlığı tekrar ortaya çıkabilmektedir. Böbrek taşının tekrar oluşma süresi ilk 10 yılda yüzde 60 ila yüzde 80 arasında değişmektedir. Bunun yanında kişinin kullanmış olduğu bir takım ilaçlar, böbreklerde kristaller ve taşlar oluşmasına sebep olmaktadır. Örnek vermek gerekirse kola benzeri asitli içecekler uzun süre ve çok fazla miktarda kullanılması halinde sağlıksız ve yetersiz besinlerin tüketilmesi böbrek taşı oluşumunda etkili olduğu söylenmektedir.

BÖBREK TAŞI TEDAVİSİ ve BÖBREK TAŞINDAN KURTULMA YOLLARI:

Böbrek taşı şikâyetleri yeni başladığı zamanlarda bir cerrahi tedavi yöntemi kesinlikle uygulanmaz ve uygulanmamalıdır. Başlangıç aşamasında olan böbrek taşı oluşumunun kendiliğinden geçmesini beklemek en sağlıklı yoldur. Bu esnada bol bol su içilmesi sıvı tüketilmesi gerekmektedir. Bu sırada çekilen böbrek ağrısını azaltmak, yok etmek için ağrı kesici ilaç ya da iğneler kullanılmalıdır. Ancak çekilen böbrek ağrısı çok şiddetli ise kişi hastaneye yatırılır. Cerrahi tedavi gerekirse taş kırma metodu uygulanabilir. Bunun yanında üreteroskopi yöntemi ile bir endoskop aracılığı ile idrar kanalında ilerleyerek, tıkanıklığa sebep olan taş o bölgeden çıkartılır.
Böbrek Taşı Nedir? Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür? yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>