Anasayfa » Son Dakika Haberleri

Sigara Konusu Açana Para Cezası Geliyor

14 Ekim 2011
reklamlar

Yeni Sigara Fiyatları Açıklandı Bu sene sigaraya ne kadar zam yapılacak? Yeni Sigara zamları hakkında bilgiler ve buna benzer başlıklar ile internet sayfalarına konu açanlara kötü bir haberimiz var. Sigara Konusu Açana Para Cezası Geliyor. İnternet sayfalarınıza bu tür konular açmamanızı öneririz. İşte konunun ayrıntıları ve detayları aşağıda yer almaktadır buyrun inceleyiniz..

Geçtiğimiz günler de hükümet; başta sigara olmak üzere bazı ürünlere zam yaptığını açıklamıştı. Ancak sigaraya zam yapılmış olsa bile, zamlı sigara fiyatlarını yayınlamaya idari para cezası geliyor. Buna rağmen Devletin resmi ajansı olan Anadolu Ajansı, bu sabah itibariyle zamlı sigara fiyatlarını tüm basın organlarına geçmiştir. Anadolu Ajansının bu haberi hemen geri çekmesi hem de internet sitelerinin bu haberleri, arşivlerinden çıkarması kendi yararlarına olacağı söyleniyor. Aksi halde Reklam Kurulu, şikayet üzerine her bir siteye 68 bin liraya kadar ceza vermektedir.

4207 sayılı Tütün Mamüllerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanunun 3. maddesinin birinci bendinde;

“(1) Tütün ürünlerinin ve üretici firmaların isim, marka veya alâmetleri kullanılarak her ne suretle olursa olsun reklam ve tanıtımı yapılamaz. Bu ürünlerin kullanılmasını özendiren veya teşvik eden kampanyalar düzenlenemez. Tütün ürünleri üreten ve pazarlamasını yapan firmalar, her ne surette olursa olsun hiçbir etkinliğe isimlerini, amblemlerini veya ürünlerinin marka ya da işaretlerini kullanarak destek olamazlar.”

beşinci bendinde ise

“(5) Her ne amaçla olursa olsun, tütün ürünlerinin isim, logo veya amblemleri kullanılarak bildirim yapılamaz, basın-yayın organlarına ilân verilemez.”

hükmü yer almaktadır.

Ayrıca 4077 sayılı Kanunun 16. maddesinde;

“Ticari reklam ve ilânların kanunlara, Reklam Kurulunca belirlenen ilkelere, genel ahlaka, kamu düzenine, kişilik haklarına uygun, dürüst ve doğru olmaları esastır.

Tüketiciyi aldatıcı, yanıltıcı veya onun tecrübe ve bilgi noksanlıklarını istismar edici, tüketicinin can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürücü, şiddet hareketlerini ve suç işlemeyi özendirici, kamu sağlığını bozucu, hastaları, yaşlıları, çocukları ve özürlüleri istismar edici reklam ve ilânlar ve örtülü reklam yapılamaz.

Reklam veren, ticari reklam veya ilânda yer alan somut iddiaları ispatla yükümlüdür.

Reklam verenler, reklamcılar ve mecra kuruluşları bu madde hükümlerine uymakla yükümlüdürler”

hükmü,

25. maddesinin 8. fıkrasında ise,

“16 ncı maddeye aykırı hareket edenler hakkında Reklam Kurulu tarafından ihlalin niteliğine göre birlikte veya ayrı ayrı üç aya kadar tedbiren durdurma, durdurma, düzeltme veya altıbin Türk Lirası idarî para cezası uygulanır. 16 ncı maddeye aykırılık, ülke düzeyinde yazılı, sözlü, görsel ve sair araçlar ile gerçekleşmiş ise, idarî para cezası on katı olarak uygulanır”

hükmü yer almaktadır.

Bu hükümlere dayanılarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesindeki Reklam Kuruluna şikayet edilmesi halinde, kurul, internet siteleri ulusal düzeyde yayın yaptığı için, 68 bin lira idari para cezası vermektedir.
Sigara Konusu Açana Para Cezası Geliyor yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>