Anasayfa » Son Dakika Haberleri

20 Ekim 2011 Devrik lider Muammer Kaddafi Öldü

20 Ekim 2011
reklamlar

20 Ekim 2011 Devrik lider Muammer Kaddafi Öldü. Tüm yayın organlarından Muammer Kaddafi’nin öldüğü doğrulandı. Kaddafi çatışma da hayatını kaybettiği gelen haberler arasında. İşte o konu ile ilgili detaylı ve geniş bilgilere buradan ulaşabilirsiniz..

http://img5.mynet.com/ha6/k/kaddafi.jpg

KAFASINDAN DA VURULDU

Kaddafi ile ilgili ilk açıklama UGK yetkili Abdül Mecit’ten geldi. Reuters ajansına konuşan Mecid, Kaddafi’nin iki bacağından yaralı olarak yakalandığını ve ambülansla götürüldüğünü belirtti.

Bu açıklamanın ardından uluslararası ajanslara ve Ortadoğu’da yayın yapan basın organları birbirinden farklı haberler geçmeye başladı. Bunlar içinde Kaddafi’nin öldüğü ve yakalananın Kaddafi değil oğlu olduğu da yer alıyordu.

Mecit’in açıklamasından bir süre sonra konuşan diğer UGK yetkilileri, Kaddafi’nin aldığı yaralardan dolayı hayatını kaybettiğini söyledi. Kaddafi’nin cesedinin Misurata’ya götürüldüğü belirtildi.

Yetkili yaptığı açıklamada, “Ayrıca kafasından da vuruldu… Grubuna karşı büyük bir ateş açıldı ve hayatını kaybetti” dedi.

SÖZCÜSÜ DE YAKALANDI

Ulusal Geçiş Konseyi, devrik lider Muammer Kaddafi’nin sözcüsü Musa İbrahim’in de yakalandığını belirtti.

“SAKIN VURMAYIN, SAKIN VURMAYIN”

Libyalı muhalif savaşçıların sözcüsü Kaddafi’nin yakalanması hakkında Reuters’e konuştu. Libyalı muhalif savaşçı, Kaddafi’nin Sirte’de bir delikte yakalandığı ve “sakın vurmayın, sakın vurmayın” dediğini iddia etti. Ayrıca, Kaddafi’nin silahlı kuvvetlerinin başındaki Abu Bakr Younus Jabr isimli komutanın ise öldürüldüğü belirtildi.

CİBRİL’İN AÇIKLAMASI BEKLENİYOR

UGK Genel Başkanı Mahmud Cibril’in “Kaddafi ile ilgili iyi bir haberle ilgili” kısa bir süre içinde açıklama yapacağı belirtildi.

“TEYİT EDEMEDİK”

Ancak bu açıklamalar şu ana kadar bağımsız kaynaklarca doğrulanamadı. UGK’nin daha önce de Kaddafi’nin oğullarının yakalanması ve bazı şehirlerin ele geçirilmesiyle ilgili açıklamalarının doğru olmadığı ortaya çıkmıştı.

NATO, haberleri araştırdığını ve teyit etmenin zaman alacağını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı ise yaptığı açıklamada, “Kaddafi’nin yakalandığı haberlerini teyit edemeyeceğini” belirtti.

NATO’dan bir yetkili ise Kaddafi’nin yakalanmasıyla ilgili haberleri kontrol ettiklerini ancak gelişmeleri teyit etmenin zaman alacağını açıkladı.

RUSYA: KADDAFİ’NİN KADERİNİ LİBYA HALKI BELİRLEMELİ

Rusya Devlet Başkanı Dimitry Medvedev, Muammer Kaddafi’nin kaderine Libya halkının karar vermesi gerektiğini belirtti.

BU ÇOK GÜZEL BİR HABER

Ulusal Geçiş Konseyi’nin (UGK) üst düzey askeri yetkilisi, Kaddafi’nin doğum yeri Sirte’nin düştüğü yönündeki haberlerin kendisine de ulaştığını, “bunun, çok güzel bir haber olduğunu” söyledi.

Trablus Askeri Komitesi Başkanı Abdulhakim Belhac, UGK kuvvetlerinin Sirte’nin tümüne hakim olduğu haberlerini kendilerinin de aldığını belirtti.

Şu aşamada konu hakkında çok fazla bilgisi bulunmadığını ifade eden Belhac, Sirte’nin kendileri için çok önemli olduğuna işaret ederek, şehrin ele geçirildiği bilgisini “çok güzel bir haber” olarak niteledi.

Ulusal Geçiş Konseyi güçlerine karşı haftalardır yoğun bir direniş sergileyen Sirte’de Kaddafi’nin oğullarının bulunduğu sık sık söyleniyordu. Ancak Kaddafi’nin de burada olduğu şüphesi dile getirilmemişti.

KADDAFİ’NİN OĞLU DA YAKALANDI

Libya’da Sirte’de düzenlenen operasyonda Kaddafi’nin oğlu Mutassım’ın da ele geçirildiği bildirildi.

Libya televizyonu “Özgür Libya”, Sirte’deki operasyonda Mutassım Kaddafi’yle birlikte iç güvenlik servisi şefi Mansur Dau ve Libya istihbarat servisi şefi Abdullah Senussi’nin de yakalandığını duyurdu.

Operasyonda ayrıca, Kaddafi rejiminin savunma bakanı Ebubekr Yunus Cebir’in de öldürüldüğü bildirildi.

Kaddafi’nin sözcüsü Musa İbrahim’in de ele geçirildiği UGK yetkilileri tarafından açıklandı.

TRABLUS’TA SEVİNÇ GÖSTERİLERİ YAPILIYOR

Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi’nin yakalandığı haberleri başkent Trablus’ta büyük sevinç dalgasına yol açtı.

Libyalılar sokaklara döküldü, yeni milli marşlarını söylüyor. Başkentin merkezinde toplanan binlerce kişi zaman zaman tekbir getirerek, Kaddafi’nin yakalanmasından duydukları sevinci ifade ediyor.
20 Ekim 2011 Devrik lider Muammer Kaddafi Öldü yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>