Anasayfa » Son Dakika Haberleri

Van’da 7.2 Şiddetinde Deprem Meydana Geldi (Video) 23 Ekim 2011

23 Ekim 2011
reklamlar

Van’da 7.2 Şiddetinde Deprem Meydana Geldi (Video) 23 Ekim 2011 Van’ın Merkes Üssü’nde bugün öğle saatlerinde saat: 13.45 sularında şiddetli sarsıntı ile sarsılan köy halkı büyük paniğe kapıldı. Evlerinden ve iş yerlerinden hemen kendilerini dışarı atan vatandaş şu an bile çok tedirgin durumda.

http://img5.mynet.com/ha6/yurt/v/van-deprem2.jpg

Çok sayıda bina hasar aldı ve yıkıldı ve bir çok yaralı ve ölü olduğundan bahsediliyor. İşte o konu ile ilgili haberler ve son dakika haberleri aşağıda yer almaktadır. buyrun inceleyebilirsiniz..

Van’da Tabanlı köyü merkezli 7,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Kızılay, Erciş’te 25 bina ve 1 öğrenci yurdunun yıkıldığını açıklarken, Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik, depremde 700 ila 1000 kişi arasında vatandaşın hayatını kaybetmiş olabileceğini tahmin ettiklerini söyledi. Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz ise ilk acı haberi verdi. Adilcevaz ilçesine bağlı Aydınlar Beldesinde 9 yaşında bir kız çocuğunun enkaz altında kalarak hayatını kaybettiğini açıkladı.

İLK BELİRLEMELERE GÖRE 28 HAYATINI KAYBETTİ 60 KİŞİ YARALANDI
İlk belirlemelere göre Erciş’te 28 kişinin hayatını kaybettiğini 60 kişinin yaralandığını duyurdu. Bitlis’te ise enkazdan 9 yaşındaki bir kız çocuğunun cesedi çıkarıldı.

Van’da 7.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından yapılan açıklamada, ”Deprem, Van ve ilçelerinde çok kuvvetli hissedilmiş olup, ilk belirlemelere göre hasar ve can kaybı meydana getirmiştir” denildi.

EN RİSKLİ DEPREM BÖLGELERİ
OTEL ENKAZINDA CAN PAZARI
KIZILAY BAŞKANINDAN KORKUTAN AÇIKLAMA
700 İLE 1000 ARASINDA CAN KAYBI YAŞANABİLİR

Merkez üssü Tabanlı ilçesi olan deprem 13:41’de meydana geldi. Kentte bazı evler yıkıldı, bir çok ev hasar gördü. Telefonlar sustu, elektrikler kesildi.

Artçı sarsıntılar nedeniyle çevre illerdeki vatandaşlar da evlerini terk ederek sokaklara çıktı. Depremde kent merkezinde çok sayıda binanın çöktüğü belirtildi. Kazım Karabekir Caddesi’nde bulunan 7 katlı binanın çökmesi sonucu bazı vatandaşlar enkaz altında kaldı. İtfaiye ekipleri enkaz altındaki vatandaşları kurtarmaya çalışıyor.

BEŞİR ATALAY’IN İLK AÇIKLAMALARI ŞÖYLE
”Van merkezde 10 bina, Erciş’te 25-30 bina ve 1 yurt yıkıldı. Köylerle ilgili henüz tam bir tespit yapılmış değil.

İlk andan itibaren hem acil afet yönetiminin hem de Kızılay ve sağlık ekibinin tüm imkanları seferbar edildi. Hava soğuk olduğu için ısınma ve gıda malzemelerine öncelik tanındı.

SAĞLIK BAKANI VAN’DA, SAĞLIK KONUSUNDA SIKINTI YOK
Biraz önce Ulaştırma Bakanı’yla görüştük. Acil durumlar için 112 ve 155 numaralı telefonlar kullanılsın.

Kızılay’dan yapılan açıklamada, bölgede iş makinasına büyük ihtiyaç duyulduğu belirtilerek özellikle bölgedeki iş adamları ve müteahitlere çağrı yapıldı.

Afet bölgesine içme suyu sıkıntısı çekildiği belirtilirken, battaniye, yiyecek ve çadır yardımının 24 veya 48 saat içerisinde tamamlanacağı bildirildi.

KANDİLLİ: 1000 CAN KAYBI TAHMİN EDİYORUZ

Kandilli Rasathanesi, 6.6 olarak açıklanan depremin büyüklüğünü 7.2 olarak açıkladı.

Kandilli’den yapılan diğer açıklamalar şöyle:
– Depremin sığ bir deprem olduğunu, hasarın Van ve Erciş arasında yoğunlaştığını tahmin ediyoruz.
– Şimdiye kadar görülen en büyük artçı 5.5 büyüklüğünde.
– Depremin şiddeti 8 ile 9 arasında. depremin 9 şiddetinde hissedildiği bölgelerde hasar büyük.
– Bin dolayında evin hasar gördüğünü tahmin ediyoruz. Yaklaşık bin can kaybı tahmin ediyoruz. ama bu rakam daha fazla da çıkabilir.
– 20’nin üzerinde artçı sarsıntı oldu.

YARALANAN 50 KİŞİ HASTANEYE GETİRİLDİ
Bazı ev ve iş yeri enkazından çıkarılan yaralılar, hastanelere ulaştırılmaya başlandı.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde, artçı sarsıntıların devam etmesi nedeniyle hastalar bahçeye taşındı. Depremdeki enkazdan yaralı kurtarılan yaklaşık 50 kişiye ilk müdahaleleri hastane bahçesinde yapılıyor. Yaralılar arasında emniyet ve jandarma görevlileri de bulunuyor.

Enkazdan çıkarılan ve henüz sayıları tespit edilemeyen diğer yaralılar ise askeri ve sivil ambulanslarla çevre illere sevk ediliyor.

İl merkezinde jandarma ile çevik kuvvet ekipleri, yıkılan binalara vatandaşların girmesini engellemek için güvenlik önlemi aldı.

Deprem Diyarbakır, Batman, Şırnak, Muş, Erzurum, Bingöl, Bitlis, Siirt, Mardin ile Irak’ın kuzeyindeki Duhok ve çevre yerleşim birimlerinde de hissedildi.

IĞDIR
Iğdır Valisi Amir Çiçek, Van’daki depremin Iğdır’da da hissedildiğini belirterek, köylerde ve şehir merkezinde araştırmaların devam ettiğini söyledi. Çiçek, ”İlk belirlemelerimize göre can ve mal kaybı olmadı. Biz yine de her konuyu araştırıyoruz” dedi.

KARS
Kars Valisi Ahmet Kara da Van’daki depremin Kars’ın Sarıkamış ilçesinde hissedildiğini ifade ederek, ”Zarar ziyanımız yok. Deprem Sarıkamış ilçemizde hissedildi. Ben de şu an ilçede Sarıkamış Kaymakamımız ile gerekli incelemeyi yapıyoruz” diye konuştu.

ARDAHAN
Ardahan Valisi Mustafa Tekmen de, şu ana kadar kendisine ulaşan olumsuz bir durumun olmadığını belirterek, ”İnşallah depremin merkezi olan Van bölgesinde de önemli bir sorun olmamıştır” dedi.

ERZURUM
Van’daki deprem, Erzurum merkez ve ilçelerinde de hissedildi. Horasan Kaymakamı Emre Çınar, sarsıntı nedeniyle vatandaşların evden sokaklara çıktığını anlatarak, ilk belirlemelere göre herhangi bir can ve mal kaybının yaşanmadığını bildirdi.

Hınıs Kaymakamı Hakan Özarslan ise merkezi Van olan depremin Hınıs ve Karayazı’da da hissedildiğini belirtti. Özarslan, ”Depremi 10-15 saniye hissettik. Şuanda bize ulaşan bir olumsuzluk yok.

Arkadaşlarımız sahada araştırma yapıyor. Karayazı’da herhangi bir sıkıntı yok. Köylerde araştırmaları başlattık. Hastanelere de intikal eden bir durum yok. İlçe merkezinde de olumsuz bir durum yok” diye konuştu.

Bu arada Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, Erzurum’dan 30 kişilik arama kurtarma ekibi ile sağlık ekiplerinin Van’a doğru yola çıkarıldığını söyledi. Vali Öztürk, ayrıca ikinci ekibin hazırlandığını, havalimanında ise hazırlıkların sürdüğünü kaydetti.

BİTLİS
Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, ”Can kaybımız yok ancak panikleyen vatandaşların balkondan atlaması nedeniyle yaralanmalar var. Adilcevaz ilçemize bağlı Aydınlar beldesinde de iki köyde evler çöktü. Oraya Vali Yardımcımızı gönderdik. Henüz bu konuda bize bir bilgi ulaşmadı. Bitlis’ten 4, Muş’tan iki ambulans ve iş makinelerini Van’ın Erçiş ilçesine gönderdik” dedi.

Sarsıntılar nedeniyle Bitlis’te vatandaşlar büyük bir panik içerisinde evlerini terk ederek sokağa çıktı. Binalarda mahsur kalan bazı vatandaşlar da itfaiye ekiplerinin yardımıyla balkondan çıkarıldı. Sarsıntıda Bitlis kalesinin arka duvarı ve bazı camilerin minareleri yıkılırken, çok sayıda binada da çatlak meydana geldi.

Bitlis Devlet Hastanesi’ndeki hastalar ise binanın zarar görmesinden dolayı dışarı çıkarıldı.

Bu arada ilçede birçok mahallede elektrik kesintisinin olduğu öğrenildi.

Bu arada, depremin büyüklüğü, Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi’nde 7.0 olarak ölçüldü. Merkez üssü ise Van ile Muradiye arasında Erçek Gölü’nün kuzeyinde Akçift köyü olarak tespit edildi.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi’ne göre ise depremin büyüklüğü 7,3.

PANİKTEN YOLLAR KAPANDI
Van Belediye Başkanı Kaya, kentte büyük bir panik havası olduğunu ve yolların kapandığını söyledi. Şu ana kadar ciddi bir kayıp bilgisi oluşmadığını söyleyen Kaya, kent merkezinde 2 binada çökme meydana geldiğini de ekledi. Kaya, köylerden henüz bilgi alamadığını belirtti.

YARDIM ÇAĞRISINDA BULUNDU
Erciş Belediye Başkanı Zülfikar Arapoğlu yardım çağrısında bulundu. Kurtarma ve sağlık ekibi ile çadır gönderilmesini isteyen Arapoğlu, ilçelerinde çok sayıda binanın yıkıldığını, ölü ve yaralıların olduğunu söyledi.

İNSANLAR MOLOZLAR ARASINDAN BAĞIRIYOR
Çelebibağ Belde Belediye Başkanı Veysel Keser ise şunları söyledi: ”Erciş’te büyük hasar var. Çok ciddi bir kurtarma çalışması yapılmadı. İnsanlar molozlar içinde can çekişiyor. İnsanların seslerini duymaktayız. Hastaneler tıklım tıklım dolu. Hastanenin bir kısmı da yıkık durumda. Çok ciddi bir hasarla karşı karşıyayız. bir an önce buraya yardım gerekiyor. İnsanlar kendi imkanlarıyla kurtarmaya çalışıyor.”

ARTÇI DEPREMLER

Kandilli Rasathanesi, Van Tabanlı köyündeki 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından Ilıkaynak ve Gedikbulak köyleri merkezli iki deprem daha ölçüldüğünü bildirdi.

Kandilli Rasathanesi’nin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Merkeze bağlı Ilıkkaynak köyünde saat 13.48’de 5.4, merkeze bağlı Gedikbulak köyünde ise saat 13.56 itibariyle 5.5 büyüklüğünde iki deprem daha ölçüldü.

Halkalı ve Kurubaş köyleri merkezli de iki deprem daha ölçüldüğü bildirildi. Kandilli Rasathanesi’nin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Halkalı köyünde saat 14.32’de 5.5, Kurubaş köyünde ise saat 14.10 itibariyle 4.7 büyüklüğünde iki deprem daha ölçüldü.

BAŞBAKAN VAN’A GİDİYOR

Depremin ardından Başbakan Erdoğan Van’a gitmek üzere yola çıktı.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Van’da meydana gelen deprem nedeniyle il merkezinde 10 bina, Erciş’te 25-30 bina ve bir öğrenci yurdunun yıkıldığını bildirdi.

Atalay, ”Van merkezde 10 civarında bina yıkılmış, Erciş’te 25-30 arası bina, biri de yurt, yıkılmış durumda. Merkeze bağlı bazı köylerde Alaköy, Mollakasım köyü gibi birkaç köyümüzde belki biraz daha fazla hasar olabilir. Köylerle ilgili henüz tam bir tespit yapılmış değil ama şu anda Valimiz helikopterle köylerle ilgili çalışmalarını sürdürüyorlar” diye konuştu.

İlk andan itibaren yakın bölge illeri başta olmak üzere hem AFAD’ın hem sağlık teşkilatının hem de Kızılay’ın bütün imkanlarının seferber edildiğini bildiren Atalay, Türk Kızılayı’nın Muş, Elazığ ve Erzurum’daki büyük depolarından malzeme taşıyan tırların bölgeye hareket ettiğini bildirdi.

Atalay, sözlerine şöyle devam etti: ”Hava soğuk olduğu için öncelikle gerek şehirde gerek köylerde çadır, katalitik soba gibi ve gıda gibi destekler öncelikle götürülüyor. Sağlık Bakanımız şu anda orada. İki tane uçağımız ve dört ambulans helikopterimiz de orada. Sağlıkla ilgili hiçbir sorun yok. İnşallah hasar çok fazla olmaz. O konuda şu anda vereceğimiz bilgiler yanıltıcı olabilir yani iyi bilgi almadan o konuda çok ileri şeyler söylemiyorum ama Valimizin ve Kaymakamımızın, özellikle hasarın en fazla olduğu Van ve Erciş ile ilgili bilgileri aktarmış oldum.”

ACİL DURUMLAR İÇİN NUMARALAR
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Van Ferit Melen havaalanının uçuş trafiğine açık olduğunu, kendilerinin de Van’a gideceklerini bildirdi.

Bakan Yıldırım, depremden dolayı yardıma ihtiyacı olan vatandaşların, 112 ve 155 çağrı merkezlerine mesaj atabileceklerini, bunun tüm operatörler için geçerli olduğunu söyledi.

Kaynak: mynet.com
Van’da 7.2 Şiddetinde Deprem Meydana Geldi (Video) 23 Ekim 2011 yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>