Anasayfa » Son Dakika Haberleri

Yeni Genel Sağlık Sigortası Kanunu 2012

13 Ocak 2012
reklamlar

Yeni Genel Sağlık Sigortası Kanunu 2012 – 1 Ocak 2012 tarihinde onaylanan bu yasada 31 Ocak 2012 tarihine kadar gidip durumunuzu Ssk’ya bildirmeniz gerekiyor. Aksi halde para cezası ödeyebilirsiniz. İşte o konuyla ilgili hükümler ve maddeler aşağıda sıralanmıştır buyrun inceleyiniz..

5510 Sayılı Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanuna göre, tüm hükümlerinin 01.01.2012 tarihi itibari ile yürürlüğe girmesinden hemen sonra ülkede yaşayan tüm vatandaşlar, (bazı istisnalar dışında) genel sağlık sigortası kapsamına alındığı bildirildi. Bu çerçevede üniversite öğrencilerinin, sağlık giderleri de öğrencilerin genel sağlık sigortası çeşitliliklerine göre Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanacağı duyuruldu.

AİLE GÜVENCESİ YOK VEYA KENDİSİ 25 YAŞINI DOLDURMUŞ İSE

Eğer bir öğrencinin aile fertlerinden birinin sosyal güvencesi yok ise; veya öğrenci 25 yaşını doldurmuş ise ne olacak?

Bu durumda ikamet adreslerinin bulunduğu il veya ilçe merkezlerindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak ‘gelir testi’ yaptırmaları gerekecek.

Gelir testi sonucunda aile bireyleri başına brüt asgari ücretin üçte birinden az (295 TL) gelir tespit edilen öğrencinin, sağlık primini Sosyal Güvenlik Kurumu üstlenecek. Gelir testi yapılırken, haneye giren aylık gelir tespit edilerek, hanede yaşayan sayısına bölünecek. Bu durumda bir öğrencinin hanesinde kişi başına düşen gelir;

– Brüt asgari ücretin üçte biri (295 TL) ile asgari ücret (886,5 TL) arasında ise o öğrenci aylık 35,4 TL sağlık primi ödeyecek.

– Kişi başına düşen gelir asgari ücret ile asgari ücretin iki katı (1.773 TL) arasında ise aylık 106,4 TL ödeyecek.

– Geliri asgari ücretin iki katından daha fazla ise aylık 213 TL zorunlu sağlık primi ödeyecek.

BAŞVURMAYANA BORÇ ÇIKACAK

Bu koşullarda olup da 31 Ocak’a kadar Sosyal Güvenlik merkezine başvurmayan öğrencilerin, aylık kişi başı gelirlerinin bin 773 lira olduğu varsayılarak, her ay 213 lira tutarında sağlık primi hanelerine borç olarak yazılacak.

SİGORTALI ÖĞRENCİDE SORUN YOK!

Üniversiteyi bitirip iş bulamayanlar,

Okula gitmeyen ama üniversite sınavına hazırlananlar,

Sigortalı bir işte çalışırken, işten çıkarılan, işsizlik sigortasının süresi dolanlar,

Avukatlık stajı yapanlar, 18 yaşını doldurmuş ailesiyle oturan, öğrenci olmayan, bir işte çalışmayanlar,

Yurtdışına eğitime gidenler, T.C vatandaşı olup yurtdışında sigortasız olarak çalışanlar

“31 Ocak’a Kadar Başvurmayan Her ay 213 TL Ödeyecek” “25 Yaşını Dolduran Üniversite Öğrencileri Dikkat” haberlerimiz üzerine sizlerden gelen tüm sorulara yarın yanıt vereceğiz. Bize soru göndermeye devam edin!

-Bir işte çalışarak gelir elde eden ve kendi adına sosyal güvencesi bulunan öğrenciler,
genel sağlık sigortalılıklarını kendileri kazandıkları için herhangi bir şey yapmalarına gerek yok. Onlar istedikleri şekilde sağlık kurumlarından hizmet almaya devam edebilirler.

SİGORTASIZ ÇALIŞAN DİKKAT!

Ancak bu kişiler, sigortasız olarak çalıştırılıyor iseler, işverenden sigorta yaptırması talebinde bulunmalılar. İşveren sigorta yaptırmıyorsa en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu merkezine veya Alo 170’i arayarak ‘şikayette’ bulunabilirler.

Bu kişiler 25 yaşını geçmişler ise ailelerinin sağlık güvencesinden yararlanamayacaklar. Ayrıca kendilerine aylık gelirlerinin bin 770 lira olduğu varsayılarak aylık 213 lira prim borcu çıkarılacak.

25 yaşın altında olanlar ‘öğrenci belgesi’ ibraz etmek suretiyle anne, baba veya eşinin sağlık güvencesinden yararlanabilecekler.

25 YAŞIN ALTINDA, ÇALIŞMAYAN ÖĞRENCİ

Herhangi bir işte çalışmayan ve 25 yaşını doldurmamış öğrenciler, anne, baba veya eşinin sosyal güvencesinden yararlanabilecek. Bunun için öğrenci belgesini en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne teslim etmesi yeterli olacak.

YEŞİL KARTLI ÖĞRENCİ

Yeşil kartlı öğrencilerin ise, kartlarına ait vize tarihlerinin dolmasının ardından 1 ay içinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak ‘gelir testi’ yaptırmaları gerekiyor.

Test sonuçlarına göre yukarıda söz ettiğimiz kişi başı gelir rakamları doğrultusunda ya primlerini SGK üstlenecek ya da 35 lira ile 213 lira arasında değişen miktarda her ay sağlık primi ödeyecekler.

İŞTE O VAKIFLAR

Sosyal güvencesi olmayan kişiler ile öğrencilerin başvurmaları gereken Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ait iletişim bilgilerine ise www.sydgm.gov.tr/tr/vakif web sayfasından ulaşılabilir.

YABANCI ÖĞRENCİLER

– Kendi imkanları ile (yani burssuz olarak) Türkiye’de öğrenim gören yabancı öğrenciler, her dönem başında ders kaydı yaptırmalarını takiben SGK nezdinde borçlanmış sayılacak. Bu prim giderlerini ödemelerini takiben genel sağlık sigortalılığı hakkı başlayacak.

– Türkiye ile Sosyal Güvenlik Anlaşması olan ve kendi ülkelerinde sosyal güvenceleri olan yabancı öğrencilerin öncelikle SGK’ye başvurarak genel sağlık sigortalılıklarını aktif hale getirmeleri gerekiyor. Bunun için de bağlı bulundukları sigorta kurumu tarafından “sağlık yardım hakkı belgesi (formüler)” nin bir örneğinin Türkiye’de ikametgâhlarının bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne/ sosyal güvenlik merkezine bir örneğinin de üniversiteye gönderilmesi gerekiyor.

Bu işlemler yapılmaz ise onlar da diğer yabancı öğrenciler gibi borçlandırılacaklar ve primlerini ödemelerini takiben sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekler.

HANGİ ÜLKELER

Türkiye’nin sosyal güvenlik anlaşması imzaladığı ülkeler ise şöyle: Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, Fransa, KKTC, Romanya, Bosna-Hersek, Çek Cumhuriyeti, Makedonya, Lüksemburg, Arnavutluk.

VATANDAŞLIKTAN ÇIKANLAR VEYA ÇİFTE VATANDAŞ OLANLAR

5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesine çıkma izni alarak vatandaşlıktan çıkanlar ile çifte vatandaşlığı bulunan öğrenciler ne yapacak?

Üniversitede ‘yabancı uyruklu öğrenci’ statüsünde öğrenim görmekle birlikte Türk vatandaşlığı haklarının devam ediyor olması nedeniyle ya ailelerinin sosyal güvencesinden yararlanacaklar. Bu mümkün olmuyor ise gelir testi yaptırarak kendileri için tespit edilen sağlık primini her ay düzenli olarak ödeyecekler.
Yeni Genel Sağlık Sigortası Kanunu 2012 yazısına ait etiketler :


53 Yorum »

 • mücahit diyor ki:

  ben 20 yaşındayım ve üniversite okuyorum üniversitenin sağlık sigortasından yararlanıyordum benim bu yasaya göre durumum nedir ?

 • gülcan diyor ki:

  1987 liyim ve öğrenciyim anne ve babamın sağlık sigortası var ben de yeni yasa kapsamında mıyım

 • emel diyor ki:

  30.12.1986 doğumluyum.çalışmıyorum ve öğrenci değilim.babam emekli onun sigortasından yararlanıyorum.benim de Genel Sağlık Sigortasına başvuru yapmam gerekiyor mu?yardımcı olursanız çok sevinirim.

 • MEHMET GÜNEŞ diyor ki:

  09.04.1988 DOĞUMLUYUM ÖZEL SAĞLIK SİGORTAM YOK BABAM İŞÇİ EMEKLİSİ…GSS YE BAŞVURMAM GEREKİYORMU…LİSEDEN TERKİM HERHANGİ BİR YERDE ÇALIŞMIYORUM…

 • mehmet tarakcioglu diyor ki:

  benim kiz arkadasim var kendisi hollandali ama 5 yildir turkiye de yasiyor t.c kimlik numarasi da var buna gore bu yasa kiz arkadasim icin de bir gecerliligi var mi? Lutfen bilgilendirirseniz cok sevinirim simdiden tesekkur ederim!!!

 • safiye diyor ki:

  Ben 1971 dogumluyum hiç çalışmadım bendemi kayıt yaptıracagım saglık sigortam yok eşim işsiz

 • duygu diyor ki:

  Merhaba ben 30 yaşındayım babam emekli onun sigortasından yaralanıyorum şu an çalışmadığım için ama daha önceden başlamış bir sigortam var fakat şu an çalışmıyorum babamın sigortasından yaralanıyorum benimde başvurumam gereklimi?

 • nur diyor ki:

  ben 23 yaşındaım daha önce hiç bir işte çalışmadım. babamın sigortasından yararlanıyorum, benimde başvurmam gerekiyor mu?

 • selin diyor ki:

  merhaba. 29 yaşındayım,sigorta başlangıcım var ama 1 yıldır çalışmıyorum.babam emekli ve onun sigortasından faydalanıyorum.benim de bildirim yapmam gerekir mi?

 • oktay kocataş diyor ki:

  tam olarak nereye baş vurmamız gerekiyor ve ne gibi evraklar gerekli

 • ali diyor ki:

  slm lar ben yurt dışındayım 25 yaşın üstündeyim öğrenciyim çalışıyorum bi taraftan ama yurt dışında sigortam işlemiyor 31 ocak a kadar gelir testi için türkiyeyemi gelmelimiyim ? türkiyedeyken sigorta girişim vardı.

 • RUKİYE diyor ki:

  ben 90 doğumlıyum,çalışmıyorum,ögrencide degilim.dgs sınavına hazırlanıyorum.su ana kadar babamın sigortasından yayarlanıyordum.. cıkan bu kanuna göre ben ne yapmalıyım??

 • oğuzhan diyor ki:

  24 yaşında öğrenciyim hastaneye uğramadım uğramakta istemem bu yeni yasada tek anlamadığım bu zorunlumu? ben istemiyorum sağlık sigortası.

 • figen arıcan diyor ki:

  annem 1938 doğumlu.ve herhangibir sağlık güvencesi yok.bugüne kadar yurt dışında çalışan ablam ve daha sonrada benim üzerimden ssk dan sağlık ta faydalandı. ben işten ayrıldım. artık ssk lı olmadığım için benim üzerimden faydalanamayacak. bu yeni yasa annem ile ilgili herhangi bir düzenleme olabilirmi? yada yine yurt dışında çalışan ablam üzerinden faydalanabilmesi için ne yapmamız gerekir?

 • selda diyor ki:

  slm ben 22 yaşındaym annem sigortalı ondan yararlanıyorum daha önce hiç çalışmadım lise mezunuyum, bu durumda ne yapmam gerekiyor.

 • aykut diyor ki:

  arkadaşlar
  öncelikle bayanlar için yas sınırı yok ama öğrenci ise ve ailesinden biri sigortalıysa sadece kuruma gidip öğrenci belgesini teslim etmesi yeterli. ailesinden herhangi biri sigortalı değilse genel sağlık sigortasına başvurması gerekli. annesi babası ayrı olanlar, annesinin sigortası olup babasının sigortası olmayanlar dahi genel sağlık sigortası kapsamına girecek. çünkü babasının soy adını taşıdığı için.
  erkeklerde ise öğrenci ise yaş sınırı yok sadece öğrenci kimliğini kuruma bırakması yeterli olacak. çalışmıyorsanız ve babanızın da annenizin de sigortası var olsa dahi 18 yasını doldurduysanız yine genel sağlık sigortası kapsamına gireceksiniz.
  ve genel sağlık sigortası zorunlu yaptırmayanlara her ay en yüksek ödeme belirlenecek. yani 213 tl …..

 • yavuz diyor ki:

  Merhabalar, ben 28 yaşındayım ve çalışıyorum. Sigortam yatırılıyor,benim yeni sağlık yasası kapsamında herhangi bir işlem yapmam gerekli mi? Ne yapmalıyım?

 • emine diyor ki:

  21.06.1988 doğumluyum okumuyorum, çalışmıyorum, babamın sigortasından yararlanıyorum benim ne yapmam gerekiyor

 • engin alkan diyor ki:

  1988 doğumluyum çalışmıyorum sağlık güvencem yok habrimde yoktu böyle bir kanundan ne yapmam gerek ne yapabilirm yardımcı olurmuusnuz bu kanun banada gecerlimi tarih geçti her ay 200 kusur lira para cezasımı yatıracağım

 • ender diyor ki:

  45 yasindayim 5700 gun ssk gunum var, 2 senedir calismiyorum, babam emekli annem ev kadini, mecburen birlikte oturuyoruz, herhangi bir gelirim yok, babamin saglik sigortasindan da yararlanmiyorum. Ne yapmaliyim? Kendi adima Genel saglik sigortasi icin gelir testi yaptirmam gerekiyor mu? Zaten calismayan is bulamayanlar ssk li olmadiklarindan gelir testi yaptirmalarinin bir manasi var mi?

 • çiğdem diyor ki:

  1987 doğumluyum. okumuyorum babamın üzerinden sağlık güvencesinden yararlanıyorum. ne yapmalıyım?

 • gökhan diyor ki:

  mrb ben 25 yasını doldurmuş bir öğrenciyim bu durumda gelir testimi bir başkası yapıp bana gönderebilir mi

 • hatice diyor ki:

  meraba ben 29 yaşındayım daha önce 344 günlük sigortam var dolayısıyla bababım sağlık sigortasından yararlanamıyorum.adıma kayıtlı sigorta tarafından bir belge gelmedi benimde herhangi bi yere müracat etmem gerekiyormu?yada ev halkından birisine bu belge gelirse hepsi yararlanabiliyor mu?şimdiden teşekürler.

 • Vahap ER diyor ki:

  Merhabalar,
  Part-time çalışan üniversite öğrencileri için;
  25 yaş altı olan bir öğrenci gelir testi yaptırdıktan sonra(geliri yok ise) ve de sadece ayda herhangi bir düzeni olmayan tarih ve şartlara göre, hangi ay çalışacağı ve aylık çalışma günü belli olmayan bir işte girdi çıktı yaparak çalışan üniversite öğrencileri için durumu ne olacak?
  Öğrenci bu işte asgari ücet üzerinden çalışıyorsa, çalışmadığı günler için kendi cebinden prim mi ödeyecek , yoksa hiç çalışmayan ve gene 25 yaş altı olan bir öğrencinin durumunda mı olacak?

 • rabia diyor ki:

  Merhaba 22 yaşındayım üniversite öğrencisiyim aynı zamanda part-time çalışıyorum sigortam ayın birkaç günü ödeniyor.Ben bu durumda hangi kategoriye giriyorum :)Ne yapmam gerekiyor :S

 • sinem diyor ki:

  ben de üniversite okuyan 22 yaşında bi öğrenciyim evime kağıt geldi; sadece sgk ya giderek öğrenci belgesi vermeniz yeterli oluyor… ayrıca anne babanın sigortalı güvencesinden yararlanıyorsanız kağıt geldiğinde bildirim yapmanız gerekmekte extra bişeye ihtiyaç yok… mutlaka bildirim yapın yoksa 215 tl her ay ödersiniz bilginize…:)

 • adem diyor ki:

  ben 19 yaşındayım herhangi bir sigortam yok ögrencide değilim benim napmam gerkiyor.

 • nuray diyor ki:

  ben 19 yaşındayım çalışmıyorum evlide değilim açık öğretimde okuyorum ve babamdan yararlanıyorum benim bişey yapmam gerekiyormu gerekiyorsa bunlar neler yardımcı olursanız sevinirim ayrıca şunuda belirteyim babam emekli sandığına bağlı

 • niyazi diyor ki:

  ben bagkurluyum ama yatıramıyorum bu yasada benimde yapmamlazımmı acaba bunu ögrenmek istiyorum kime sorduysam tam cevap alamadım

 • güner diyor ki:

  Merhaba ,
  oğlum 19 yaşında1.dönem üniversite kaydı var ancak 2.dönem devam etmiyor.Sağlıkta benden yararlanıyordu. Biz yeni yasayla ilgili herhengi bir şey yapmadık. Şu anda ne yapmamız gerekir.Bilgileriniz için teşekkür ederim.

 • güner diyor ki:

  Merhaba ,

  Oğlum 19 yaşında 1.dönem üniversite kaydı var ancak 2.dönem devam etmiyor. Sağlıkta benden yararlanıyordu. Biz yeni yasa ile ilgili herhangi bir şey yapmadık. Şu anda ne yapmamız gerekiyor. Vereceğiniz bilgi için şimdiden teşekkür ederim.

 • Yesim diyor ki:

  Merhaba ben 1994 mart doğumlu kız çocuğuyum babam emekli bu zamana kadar ondan yararlandım fakat martta 18 yaşıma girmiş olacağım ayrıca şuan okuduğum lisede staj yapıyorum benim mezun olduktan sonra bir işlem yapmam gerekiyor mu eve giren miktar sadece babamın emekli aylığı sigortamı en erken şekilde başlatmak istiyorum prim ödemem gerekir mi yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 • Yesim diyor ki:

  merhaba ben 1994 mart doğumlu kız çocuğuyum. Şuan lisede staj görmekteyim mart ayında 18 yaşıma girmiş olacağım. Eve giren sadece babamın emekli aylığı ve ailede 3 kişiyiz sigortamı en erken şekilde başlatmak istiyorum bu zamana kadar babamın emeklisinden sağlık sorunlarımı karşıladım. Ben bu yasaya göre sigortamı ne zaman başlatabilirim ve ödemem gereken prim tahminen ne kadar olur yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim.

 • Kilicibüyük Muhittin diyor ki:

  Merhaba,benim sorum yeni cikan GSS ile ilgili.ben yurtdisinda yasiyorum(Avusturyada).ben calisiyorum ama esim calismiyor evhanimi,ama esim benim üzerime sigortali tüm saglik islemleri benim sigortam üzerinden karsilaniyor.esime gecen günlerde Türkiyedeki adresine saglik müdürlügünden bir ileti gelmis GSS ile ilgili.esim GSS´li olmak istemiyor cünkü yurtdisinda kaldigi icin ve benim üzerime sigortali oldugu icin.yardimci olursaniz sevinirim.

  Tesekkürler..

 • asiye ergür diyor ki:

  ben de annemin sigortasından yararlanıyorum üniversiteye hazırlanıyorum . bugün hastaden baktırdım hala annemin üzerinde görünüyorum halan . ama yukarda

  sigortalı öğrenciye sorun yok başlığı altın da
  okula gitmyen ama üniversiteye hazırlanan öğrenciler diyor daha sonra bu başlığın en altın da

  31 ocağa kadar başvurmayan her ay 213 tl ödücek diyor anlamadım .

  ( hem sorun yok hem de deniliyor hem de 213 tl ödücek diyor cevap verirseniz sevinirim iyi günler )

 • admin (Yazar) diyor ki:

  Sayın asiye,

  Bildiğim kadarı ile 29 şubat 2012 tarihine kadar uzatıldı. En iyisi Ssk binasına gidip en doğru bilgiyi oradan alabilirsiniz..

 • vahit diyor ki:

  merhaba ben 1987 doğumluyum yurt dışında öğrenciyim babamın sağlık sigortasından yararlanıyordum şimdi 2012 kalkacak çalışmıyorum gelirim yok ne yapmalıyım teşekkürler.

 • emine diyor ki:

  29 yaşında hamile bir bayanım eşim bağkurunu bi süredir yatıramıyor. yeni çıkan yasaya göre devlet hastanelerinde ücretsiz ya da özel hastanelerde sadece katkı payını ödeyerek muayene olabileceğim söz konusu olmasına rağmen ne devlet hastanelerinde ne de özel kurumlarda daha henüz böyle bir uygulama başlamadı bunun için ne gibi bir yol izlememiz gerekiyor? Yardımcı olursanız çok sevinirim..

 • necmettin diyor ki:

  ben 28 yasindayim ve yurt disinda ogrenciyim ne yapmam gerekiyor

 • Pelin diyor ki:

  Merhaba 1989 doğumluyum.açıköğretim fakültesinde okuyorum.okulumu bu sene dondurdum.babam bağkur lu.ben 15 gün önce çalıştığım yerden çıkarıldım.işsizlik sigortası almaya başlıyorum.sağlıkla ilgili herhangi bir başvuru yapmam gerekiyor mu? şimdiden teşekkürler..

 • berna diyor ki:

  merhaba ben 22 yaşında üniversite öğrencisiyim annemin üzerinden bakılıyorum emekli sandığı ben 2 ay önce sosyal güvenlik kurumuna öğrenci belgesi götürdüm bana gerek yok kız çocukları evlenene kadar bakılacak öğrenci olduğunu bildirmene gerek yok dediler. benim gelir testi için herhangi bir belge götürmeme gerek var mı acaba çok acil cevap verirmisiniz yarın son günmüş sanırım????

 • gökhan arslan diyor ki:

  merhaba iyi akşamlar ben kendi işyerimi işletiyorum bağkurluyum ama bağkur borcumu yatıramadığım için sağlıktan yararlanamıyorum oyüzden eşimi tarım sigortalı yaptım 193 tl pirim yatırıyorum onun için şimdi ben bu sigortayı dondursam yeni yasadaki sigortadan eşim yararlana bilirmi

 • z konak diyor ki:

  ben anladım ki 2012 de hiç yeşil kartı olmayan ve genel sağlık sigorta si olmayanlar mutlaka benim gibi genel sağlık sigorta vakfı na gitmesi lazım orda forum veriyorlar ve aile’e 18 yaş üstü ssk a sı olsun olmasın fark etmez kimlik fotokopi ve evdeki tüm fatura fotokopi çekip veriyorsun burda iş biter . Bir kaç ay için de eve gelecek ler tesbit için. Te yeşil kart süresi dolanlar böyle yapacaklar. Bilginize

 • ayfer demir diyor ki:

  ssk yok belge yok iş.kur kursiyer veriyor iş yerimizde belge miz olacak ve 330 tl iş kur veriyor zaten çalışıyorum ben 830 ALIYORUM iş kur para verince 500 alacam 330 da iş.kur parasını alacam bu ne demek..

 • ahmet kabakoglu diyor ki:

  merhaba ben yurt disinda calisiyorum suudi arabistanda ben ne yapmaliyim bu konu beni nasill etkiliyor

 • ahmet kabakoglu diyor ki:

  yasim 02.01.1982 dogumluyum

 • Gökhan diyor ki:

  ben 18 yaşındayım meslek liselinde okuyorum ve okul tarafından sigorta yapılyo gelir testine gerek varmı?

 • berk diyor ki:

  merhaba ben 23 yaşındayım açıköğretim okuyom babam dan sgk dan yararlanıyom ne yapmam gerekiyo lütfen cvplarmısınız

 • semra diyor ki:

  1986 doğumluyum 1300 küsür sigortam var ancak şuan çalışmıyorum öğrenciyim. babamın sigortası da yok sağlık hizmetlerinden yararlanmam için ne yapmam gerek.

 • mustafa diyor ki:

  ben bu yasayı bir yandan yanlıs buluyorum sigortan olmadıgı için babanım sigortasından yararlanalım derken göz cıkardık kendi gelirim de olmadıgın dan yıl basında yaptırmıs oldugum sigortayı bana bes ay sonra 180 lira yatırman süretiyle baslatıcaz diyorlar gecende hastalan dım ben sigortam var bilirken mehersem yok mus paramla muhane oldum devlet te simdi benden 5 ay için para alıyor kardeşim ben arada kalan 4 ay her hangi bi saglık sigortasından yararlanamayıp cebimden para vermisim siz ise benin sigortalı diye gösteriyonuz ben devletten zengin diylim 4 aylık parasınıda benden alıyor hiç bisey yapmadıgı halde bu ne biçim sacma is böyle ya

 • said diyor ki:

  20 yaşındayım ama açıköğretimden örgün lise eğitimi alıyorum yasada 25 yaş altı öğrenciler öğrenci belgesini verdiği zaman herhangi bir ödeme yapmadan anne babasının sosyal güvencesinden yararlanabiliyor yazıyor ben de yararlanabilir miyim?

 • sinan gül diyor ki:

  merhaba iyi günler ben 1 mayıs 2012 itibari ile 25 yaşına girdim 30 mayıs 2012 itibari ile askerden geldim öğrenci değilim dershaneye gideceğim benim hangi aşamaları yapmam gerekir sağlık sigortası yaptırmam gerekiyormu cevabınız için teşekkür ederim

 • mizgin yıldırım diyor ki:

  merhaba ben 1994 doğumluyum…liseyi bitirdim su an hiç bir yerde okumuyorum ama dersaneye gidip üniversiteye hazırlanıyorum.babam bagkurlu…ama ben artık bagkurdan faydalanamıyorum dersaneden öğrenci belgesi almam yataerli olur mu?

Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>