Anasayfa » Yazı ve Şiirler

Mustafa Kemal Atatürk’ün Ölüm Yıl Dönümü 10 Kasım 1938

1 Kasım 2011
reklamlar

10 Kasım 1938 Atatürk’ün Ölüm Yıl Dönümü Büyük Önder Büyük Komutan Mustafa Kemal Atatürk ölüm yıl dönümü hakkında makaleler ve yazılara yer verilmiştir. Atamızı bir kez daha saygıyla anıyoruz. Allah rahmet eylesin..

1 Kasım 1938′ deki TBMM’ nin açılışına hastalığı yüzünden katılamadı. Atatürk’e 15 gün kadar son rahat günlerini yaşama olanağını veren hastalık, tekrar normal seyrinden çıkarak yeni bir krizle şiddetlendi. Ardından korkulan son bütün acıyla geldi.

Büyük Komutan, Devlet Adamı, Devrimci ve Büyük İnsan, 10 Kasım 1938 Perşembe günü saat 09.05′ te ölümlü yaşama veda etti.
Bu kara haber Türk Milletini büyük bir yasa boğdu. 16 Kasım 1938’de tabutu, Türk Bayrağıyla örtülü bir katafalk üzerinde Dolmabahçe Sarayı’nın büyük tören salonuna konuldu ve halkın ziyaretine açıldı. Bütün İstanbul halkı büyük kurtarıcısına son görevi yapmak için Saraya koştu.

19 Kasım 1938 Cumartesi günü sabahı, Dolmabahçe Sarayı Tören Salonunda cenaze namazı kılındı. Cenaze alayı İstanbul halkının gözyaşları arasından geçerek Gülhane Parkı’na geldi. Tabut bir torpidoya alınarak, Yavuz Zırhlısı’na nakledildi. İzmit’te özel bir trene konulan cenaze, yol boyunca Ata’larına son saygısını gösteren halkın yüreklerinde derin sızılar bırakarak 20 Kasım 1938 Pazar günü Ankara’ya götürüldü.

Atatürk’ün tabutu Büyük Millet Meclisi önünde hazırlanan katafalka yerleştirildi. Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, bütün Ankara halkı katafalkın önünden saygıyla eğilerek geçti. 21 Kasım 1938 Pazartesi günü hafif yağan bir yağmur altında tören başladı. 12 milletvekili cenazeyi top arabasına yerleştirdi. 12 general top arabasının iki yanında nöbete durdu. Başta yabancı Devletlerin yolladıkları askeri birlikler olmak üzere, törene katılan birlikler Türk Milleti’nin kurtarıcısı ve Türkiye Cumhuriyeti’ nin kurucusu büyük Atatürk’ü selamlayarak geçtiler. Cenazeyi taşıyan top arabasının arkasında en büyüğünden, en küçüğüne kadar bütün Türk Milleti vardı. Atatürk’e geçici kabir olarak ayrılan Etnografya Müzesi’ne götürülen tabut, hazırlanan mermer lahdine yerleştirildi.

Atatürk’ün naaşı Anıtkabir yapılıncaya dek 15 sene bu geçici kabirde kaldı. 10 Kasım 1953’te büyük bir merasimle ebedi istirahat yeri olan Anıtabir’e nakledildi.

O, Türk’ ün tarihinde ve gönlünde ebediyen yaşayacaktır.
Mustafa Kemal Atatürk’ün Ölüm Yıl Dönümü 10 Kasım 1938 yazısına ait etiketler :


Yorum Yaz!Uyarı
Lütfen kuralları okumadan yorum yapmayınız.. uyarı

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>